Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se píše Československo a Rakousko-Uhersko?

Abych to upřesnil - v Československu se nepíše žádná pomlčka (přesněji spojovník), zatímco v Rakousku-Uhersku ano. Já mám ale dojem, že se jedná jenom o dva státy, které jsou složeny ze dvou hlavních částí, takže z mluvnického hlediska by se měly psát stejně.
Může mi to někdo prosím vysvětlit?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Österreichisch-Ungarische Monarchie; Monarchie Rakousko-Uherská [1867-1918)

Dualistický stát zahrnující země rakouské (předlitavské) a země uherské (zalitavské); rakousko-uherský příd.: Říše rakousko-uherská; rakousko-uherská monarchie
--
Československo - šlo o jeden společný stát, Češi a SLováoci se spojili v jeden celek. Proto bez čárky

Později spor o polmlčku
http://www.rozhlas.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Trochu sa pozrite do histórie...
v roku 1990 došlo k zmene:
29. marec – nadobudol účinnosť zákonom č. 81/1990 Zb. z toho istého dňa, ktorým bol prijatý názov Československá federativní republika v češtine a Česko-slovenská federatívna republika v slovenčine [5].
23. apríl – nadobudli účinnosť nový názov republiky Česká a Slovenská Federatívna Republika' (zákon č. 101/1990 z 20. apríla) a nové štátne symboly (zákon č. 102/1990 z 20. apríla)
zdroj: https://sk.wikipedia.org/…

Rakúsko-uhorské vyrovnanie alebo rakúsko-maďarské vyrovnanie[1] bolo rozdelenie rakúskeho cisárstva podľa princípu dualizmu na dva štáty Rakúsko (Predlitavsko) a Uhorsko (Zalitavsko) decembrovou ústavou z roku 1867.
Obidva štáty boli spojené len osobou panovníka a spoločným ministrom zahraničia, vojny a financií. Od rakúsko-uhorského vyrovnania štát nazývame Rakúsko-Uhorsko.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

Já myslím, že je to jen na základě dohody. I u nás na počátku 90. let proběhla trapná "pomlčková válka" vyvolaná Slováky, protože tak chtěli zdůraznit svou samostatnou národní identitu. V případě Rakouska - Uherska je to pochopitelné, jednalo se o dva naprosto rozdílné celky, jak kulturně tak i jazykově.


Avatar uživatele
Zlatý

Ano jedná se o dva státy s naprosto odlišným zřízením. Zde podle mne záleží na tom s jakým názvem bylo založeno.
B době založení I.republiky byl použít název Československo.Kdyby mšl být použít spojovník, jistě by moji předci chtěli, aby byla v názvu i Morava, Slezané zase Slezko a v té době k republice patřila ještě Zakarpatská Rus.
V takovém případě by jsme se jmenovali Česlo- Morava- Slezko- Slovensko. - Zakarpatská Rus. Musíš uznat, že s takovým názvem by nebylo možné jít do světa.


Avatar uživatele
Stříbrný

... seš asi hodně mladej, když si nepamatuješ pomlčkovou válku ( více viz odpověď annas):
... o Československu, jako o jednom státu, můžeme hovořit pouze jen do roku 1968, kdy vešel v platnost zákon o federaci,a tím vznikly dva státy (soustátí, federace, unie) právně podobný Rakousku-Uhersku, toto se dá vyjádřit různým způsobemv názvu, takže v roce 1990 zaniká Československo a vzniká Československo (viz odpověď led) ...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

vas999

Souhlasím s názorem Drapa - ten jeho název je opravdu kravina a znal bych i drsnější výrazy. Jenom nevýhoda je, že té poslední části se dříve říkalo Podkarpatská Rus, nebo dnes zvláště na Ukrajině Zakarpatská Ukrajina. Ten Drapův název asi není špatný, ale nikdy jsem o něm neslyšel.
Jinak děkuji všem za vysvětlení, vlastně mi to mohlo dojít, nic jako rakouskouherský národ nikdy nebylo, zatímco na československý národ se dříve hodně dbalo.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Je třeba si uvědomit, jak se na toto území dívate, zda z naší strany, nebo zer stsrany Ukrajiny.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3721
Zlatý quentos 1503
Zlatý Drap 1499
Zlatý mosoj 1478
Zlatý Kepler 1445
Zlatý led 853
Zlatý marci1 800
Zlatý Lamalam 716
Zlatý gecco 709
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.