Terixína

Proč se pije sirovodíková voda, když je přece sirovodík jedovatý?

Nějak si to nedokáži dát do souvislosti – sulfan je přece toxický plyn, jak je tedy možné, že v lázních ho lidé pijí i ve velkém množství a má léčivé účinky?

Nejlepší odpověď
Dochy

Spousta látek je ve velkém množství škodlivá, v malém neškodná, či dokonce prospěšná… I voda 😉. Prakticky všechny léky jsou v ordinovaném množství prospěšné a přesto se s nimi poměrně snadno otrávíš, pokud sežereš celou tubu.

Další odpovědi
Kepler

Tak ve velkém množství se to nepije, snad jednorázově do půl litru. Ale v některých minerálních vodách – smradlavkách – sulfan opravdu je. Jeho rozpustnost ve vodě je ale velmi nízká a zároveň má velmi nízký práh zachycení čichem, takže takhle nebezpečný není. Zato když je ve vyšší koncentraci obsažen ve vzduchu, nejdřív nás „praští přes čumák“, ale čich vzápětí úplně otupí. V extrémních případech jediné nadechnutí znamená smrt.

dr.luha

Je to podobné, jako u rtuti. Po požití je prakticky zdravotně neškodná, ale při nadýchání rtuťových par je otrava organismu zaručena.