Avatar uživatele
Bronzový

Proč se pěstuje tolik řepky olejné?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Hlavní příčinou je, že většina řepkového oleje se používá pro výrobu jeho methylesteru, coby přídavku do motorové nafty (biosložky). Vzhledem k výkupním cenám je pěstování řepky velice výnosné.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

"Svaz zemědělců

1. Řepka podle nich působí jako protierozní plodina a zlepšuje kvalitu půdy, zemědělci ji využívají k přerušení pěstování obilovin. Pěstování řepky je podle něj logické, protože v Česku ubylo ploch brambor nebo obilovin jako je žito či oves. Zemědělci hledali plodinu, která by byla rentabilní..

2. Řepka se využívá pro výrobu biopaliv, která se podle zákona povinně přimíchávají do benzinu a nafty. Zrušení povinného přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty minulý měsíc navrhly čtyři desítky poslanců v čele s Piráty, vláda se postavila proti.

Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert.

Preol Food,vyrábí ze surového řepkového oleje jedlý řepkový olej.

3. "Česko je v Evropě řepkařskou velmocí. Plochy, které uvolnily tradiční plodiny jako brambory či cukrová řepa, obsadila řepka. Má výhodu v tom, že má prakticky neomezený odbyt,"

Všechny informace je možné zjistit po rozkliknutí odkazu.. Opavila jserm jej, byl nefunkční.


kologové naopak nadměrné pěstování řepky kritizují. "Pěstování jakékoliv monokultury, na živiny a chemické postřiky náročné řepky především, na velkých plochách několik let po sobě, s sebou nese řadu negativních dopadů, mezi jinými degradace půdy, znečištění vod a půd pesticidy nebo dopady na zdraví lidí a zvířat žijících v okolí těchto masivně chemicky ošetřovaných lánů," sdělila za Hnutí Duha Klára Kyralová.

To, že se řepka hojně ošetřuje chemií, přiznává poradce Svazu pěstitelů olejnin Petr Baranyk. "Ví se, že řepka patří mezi intenzivní plodiny," uvedl.

https://hlidacipes.org/…

https://zpravy.aktualne.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Proto, že je o ní zájem a neni problém prodat.


Avatar uživatele
Zlatý

Doplním Keplera: Protože premiérem je Bureš.


Avatar uživatele
Zlatý

... já jen opravím Edisona: Babiš v tom prsty nemá, ale EU, ta nařídila biosložku do paliva a tím pádem velký zájem o řepku ... řepky se pěstuje déle, než je u kormidla Babiš ...
... jo, a ekologové tomu opravdu rozumí, to jsou ti, co tvrdili, že příroda si s kůrovcem poradí sama a přivazovali se ke stromům >>> jak to dopadlo víme ...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Neopravuj, nic o tom nevíš. ERU nařídila, Bureš prosadil, ale hlavně, v CZ naftě je to procento VYŠŠÍ, než kdekoli jinde na světě!! :-D Proč asi, žejo.. :-)

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... řepka vytlačuje brambory už od padesátých let, Babiš je premiérem od 6.12.2017, necelé tři roky, a zde odkaz na deset let starý článek vo řepce: https://www.nazeleno.cz/… a biopaliva do evropské legislativy zavedla směrnice z roku 2003 ... já jen, že o tom moc nevíš ty ... že na tom Babiš vydělává, o tom se nepřu ...

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

A mimochodem... Bureš se v obchodě vyskytuje už v době před revolucí! Je vidět, jak málo víš.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

V mém odkazu lze zjistit po rozkliknutí, že největším zpracovatelem je společnost Preol z holdingu Agrofert.

Vlastníkem Agrofertu byl premiér Andrej Babiš (ANO), který akcie Agrofertu kvůli změně zákona o střetu zájmů převedl v roce 2017 do svěřenského fondu.

Informace ze 7. 5. 2019

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Přesněéééé... A není od věci si o vzniku agrofertu něco přečíst. :-D A ne jen to. Je dobré se podívat kdo je dalšími dodavateli i zákazníky agrofertu.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... no jo, jenže my se nebavíme, kdo na tom vydělává, ale kdo to prosadil, a to opravdu nebyl premiér Babiš, nepotřebuju žádný odkaz, že Agrofert je největším zpracovatelem ví i malé dítě ...

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Ale byl. Jen v tý době ještě nebyl politik... :-D Doporučuju přečíst si knihu... ;-)

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... jo, kniha nic moc, je vidět že ji psal opravdový znalec, když nebí jakej je rozdíl mezi STS a JZD, a takovejch kopanců je tam víc ...

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... fajn, takže mi chceš tvrdit, že tehdejší vláda byla kašpárkové divadlo, kde za špagáty tahal Babiš ??? v tom případě je ale zbytečný, aby byly volby, když stejně, ať se tam dostane kdokoliv, bude Babiše poslouchat ...
... prosim tě, zjisti si co dělal a kolik vydělával v roce 2003, kdy se schvalovala ona směrnice ohledně biosložky ...

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Mno... jak říkám. Přečti si knihu. Uvědom si, že tou směrnicí jeho podnikání NEZAČALO. Vše mělo svůj vývoj. Já sem citace z knihy fakt dávat nebudu.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... ještě jednou: směrnici neschválilo ANO ani Babiš, za to můžou jiný partaje ... a názor na knihu mám (viz výše) ... dále, jsou věci, který i knihy překroutí, viz historici a historie, ale kdo u toho byl, ten si to pamatuje ...

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 1060
Zlatý annas 814
Zlatý Kepler 623
Zlatý beer 514
Zlatý mosoj 451
Zlatý hanulka11 447
Zlatý marci1 377
Zlatý www 357
Zlatý gecco 235
Zlatý zjentek 217

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.