bolak

Proč se penisu říká „pták“?

Je to proto že pták sedí na vejcích?

Nejlepší odpověď
annas

Protože je otázka v kategorii Jazyk, pokusím se ještě doplnit. Zjentek je blízko.

Takže kombinací původních významů slov jsem podle slovníků zjistila toto:

U ptáka pro pojmenování penisu je původ trochu méně jasný. Souvisí s výrazem kokot (tedy kohout). Ten pochází od citoslovce ko-ko, jímž kohout svolával slepice a upozorňoval na nebezpečí., nikoliv od kokrhání (k tomu se vztahuje pěvec). Je tedy onomastického původu.

Tedy pojmenování kokot pochází z praslovanského kokot6 (jer) = kohout Psl. kogut6 od základu ko- stejně jako kokot = expresívní obměna. . Takže původně pojmenování ptačího samce i penisu = kokot (dnes nespisovné). Nezávisle na češtině k tomu došlo i v a. cock, fr.coq, kikkós, sti. kukkuta- atd.

Jak je vidět, ve staročeštině kokot označoval i penis. Výraz zanikl, ale do nové češtiny se dostal přes slovenštinu, zřejmě v dobách, když v armádě sloužili smíšeně čeští i slovenští branci.

Takže došlo k dašlímu posunu: kohout = kokot = zvířecí druh = pták. Jinak původní význam základu slova pták (pu-) = něco malého. Samozřejmě pojem relativní – vzhledem k něčemu.

Další odpovědi
zjentek

protože je to kokot ..a ten je původně kohout :o

zzzzz

hmmmmm to by se mu taky mohlo říkat slepice, že.:-)))))

Boláku u tebe je jedna věc jistá, každá tvá otázka je originál, těžko bych ji někde vyguglila 😁
Doplňuji:
Ani Marsi nevložila odkaz, že by to tu už bylo:-DDDDD

marci1

Třeba proto, že vzlétá vzhůru. 🙂

mosoj

Protože přelétá z kytky na kytku, někdy i masožravou.

zjentek

no vidíte, kokot je původem kohout ..a není pravda, jak říká led, že jsou kokoti bez operenia- to platí jenom pro hokejisty

led

Vážna otázka z vtáčej ríše,
prečo tí krásní operení letúní povetrím sú prirovnávaní k akejsi časti ľudského tela, bez krásneho operenia?
Žeby sa mu chcelo (rozumej tej časti muža) vznášať v povetrí, alebo prenocovávať v dutinách…

vagra

:))

bolak

zzzzz: cojé? normální jazykovědná otázka…tak proč tolik povyku

zzzzz

jaký povyk??? nebuď paranoidní, já tě chválím!!! zrovna teď jsem ti v jedné diskuzi odpovídala 😁

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-ze-tady-nekdy-dojdou-otazky#discussion

Já mám tvoje otázky ráda 😁

bolak

no dyť já vim, ale je to přece otázka jako každá jiná :) zas tolik pozornosti si nezaslouží..sem chtěl říct ;)

zzzzz

🙂 vždyť si měl za 4 minuty 4 palce, no neber to 😁

bolak

vysoce sofistikovaná..jsem chtěl říct

zzzzz

a momichodem, někdo mi šlohl dva body, přímo před očima, no věřil bys tomu ☹

bolak

máš si na ně dávat pozor!

zzzzz

další bod v prd..... no fakt ☹ to budu do rána registrovaná, ještě že nejsem proti těm 4%, bo by mě to mohlo aj urazit ☹

gagaga

ja bych prosila o fotecku .., jak vypadaji takovy body, kdyz jsou v prd…

  • iv-

zzzzz

  • iv- musíte o foto požádat toho co mi je šlohl, aby si je tam vyfotil, nejlépe s bleskem 🙂 Pak můžeme pátrat a identifikovat pachatele 🙂DDD