BEAES

Proč se peče na Vánoce štědrovice?

Proč se dávala i dobytku? Znáte i jiné názvy pro štědrovici?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

vánočka

  • pletenice
  • pletanka
  • štědrovice
  • štědrovečernice
  • štricka
  • štrucla
  • žemle
  • ceplík

Další odpovědi
hanulka11

dávala se dobytku ,aby byl zdravý a neškodily mu zlé síly. …
jinak to myslím bylo už vyjmenováno

jen pro zajímavost…
Zhotovit vánočku nebylo a není jednoduché, a proto se při přípravě těsta, pletení a pečení vánočky udržovaly různé zvyky, které měly vánočce zajistit zdar. Hospodyně měla zadělávat v bílé zástěře a šátku, neměla mluvit, při kynutí těsta měla vyskakovat vysoko do výšky. Dávným zvykem také bylo zapékání mince. Kdo ji při krájení našel, měl jistotu, že bude zdráv a bohatý po celý následující rok. Připálená nebo natržená vánočka věštila nezdar.