Dismas

Proč se pašerákům lidí říká aktivisté?

Nejlepší odpověď
annas

Je jistý rozdíl mezi pašerákem a aktivistou – pašeráci převážejí za peníze, aktivisté podle Die Zeit převážejí migranty ne kvůli penězům, nýbrž z přesvědčení, protože odmítají evropskou uprchlickou politiku. Aktivisté vezli uprchlíky na vlak, dostali vysokou pokutu.

Pašeráci posílají i převážejí do Evropy migranty z Afriky a Blízkého východu.

Aktivisté pak pomáhali převážet imigranty např. z Maďarska do Rakouska „pomocou automobilového konvoja.“ Tvrdí, že konajú „v rámci pomoci v núdzi“ alebo „v záujme ľudských práv“.
http://spravy­.pravda.sk/svet/cla­nok/366664-stovky-aktivistov-chcu-previezt-migrantov-z-madarska-do-rakuska/

„Uprchlíkům aktivně pomáhají při nelegálním překračování státních hranic dobrovolní aktivisté.“
ww.securityma­gazin.cz/zpra­vy/rizena-migrace-pokracuje-aktiviste-vyhlasili-eu-boj-s-pevnosti-evropa-1404049572.html

Protože i aktivisté převážejí lidi, zřejmě se výrazy nerozlišují.

Aktivista je pověřený plněním urč. úkolů, tedy např. převážením migrantů.
Pašerák – kdo provozuje pašeráctví, podloudník.

Další odpovědi
Kepler

Tak to jsem ještě neslyšel. Pašeráci to dělají za prachy, aktivisté prosazují svoje názory bez nároků.