zjentek

Proč se panyka píše s měkkým i?

panická hrůza potom vypadá jako nějaká hrůza bez sexuální zkušenosti ..to je hrůza né?

Nejlepší odpověď
annas

Není to původem české slovo, jak uvádí také Rejzkův etymologický slovník::

panika – „nepřiměřené zděšení působící
zmatek’, panický. Z něm. Panik, fr. panique
tv. a to od řeckého deĩma panikón ‘panický
strach, strach z Pana’ od jména
řeckého boha plodnosti a stád Pana,
protože se věřilo, že iracionální hromadný
strach (zvláště u vojáků či zvířat)
je způsoben jeho nenadálým objevením
(býval zobrazován s kozlími rohy
a paznehty).“

Doplňuji:
Sice jste se ptal na pravopis slova panika, ale doplni jste otázku. .

Takž k jejímu dodatku.

Přídavné jméno odvozené od podst. jména panika se čte tvrdě – panycký.
Existuje ještě homonymní přídavné jméno, které se čte měkce – paňický – – původ český od slova panic – to od pan6 (jer) – jer zanikl, v odvozených slovech zůstalo ň – výraz zastaralý pro muže, který si zachoval pohlavní čistotu.

Strach

  1. od slova panika , tedy „panycký“ – může se týkat kteréhokoliv jedince,. Vznikne z toho, že dotyční mají strach z toho, že nezvládnou určité úkoly, třeba i zmiňovaný sex.
  2. panic může mít „paňický i panycký strach“. V oblasti sexu – obava, z toho, že se partnerka či okolí vysmějí panicovi, že neměl sex nebo sám si uvědomí, že přišel o panictví = „paňický strach“. Důvody pro „panycký strach“ se u panice shodují s ostatními jedinci.

Jinak diskuse

Další odpovědi
MK44

Asi proto, že jde o slovo cizího, konkrétně řeckého, původu a v češtině se zachoval jeho pravopis v původní podobě, jen převedený do latinky – řecky πανικός, latinsky panicus.

Slovo samo má základ ve jméně řeckého boha Pana. Dle řecké mytologie, když spícího Pana někdo probudil, rád vyspával v lese, tak začal Pan tak řvát, že v rušiteli vyvolal nekontrolovatelný strach. Odtud panický strach. Panika (τό πανικόν, mn.č. πανικά) – nekontrolované podlehnutí strachu, často neadekvátní, čehož důsledkem bývá zmatečná nebo úzkostná reakce nebo činnost (panický útěk).

(Tvary v alfabetě jsem překopíroval z Persea: http://www.per­seus.tufts.edu/hop­per/)

Pozn: Přejaté panika [panyka], panický [panycký] s českým panic [paňic], panický [paňický] nesouvisí – náhodná shoda slov; homonyma v zápisu – s rozdílnou výslovností.

Ale jinak máte pravdu. Panická hrůza ze sexu může být opravdu panická. 😉