Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se paní učitelce nelíbil vzorec?

Kdysi , před léty dávnými , jsem o přestávce parodoval naši učitelku chemie.Stál jsem na stupínku a ztichlé třídě "vysvětloval" výrobu kyseliny sírové z perhydrolu. "... a proto si vy tupci pamatujte inovovaný vzorec výroby : H2O2 + SO2 = H2SO4 , JASNÉ? ..." Dotyčný vzorec jsem bohužel napsal na tabuli. Učitel matematiky by asi neprotestoval tak , jako ona. Vám by se taky nelíbil ???

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Máš to ňáko popletené kyselina sírová se vyrábí buďto kontaktním způsobem nebo komorovým způsobem. Ani při jednom způsobu nefiguruje peroxid vodíku !!! jako surovina nebo polotovar. Paní učitelka nebyla hloupá !!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud platí v matematice rovnost obou stran rovnice, nelze toto aplikovat v chemii, kde máme na obou stranách stejné množství stejných prvků, ale principiálně existuje mnoho dalších pravidel, která musí být dodržena, jako je energetická náročnost, podmínky přípravy, teplota , tlak, materiály a pod.
Oxid siřičitý má redukční vlastnosti a rozložil by peroxid vodíku na vodu a kyslík. Při této reakci by se oxid siřičitý oxidoval na oxid sírový, který by s vodou mohl tvořit kyselinu sírovou. Samozřejmě, by záleželo na podmínkách provedení.
Peroxid vodíku oxiduje sloučeniny síry na sírany, platí to u siřičitanů, hlavně v kyselém prostředí, kdy má peroxid vodíku silné oxidační účinky. a může oxidovat siřičitany na sírany, je tedy možné, že by tato reakce mohla takto proběhnout ale zřejmě jen laboratorně. Průmyslově by to bylo velice neekonomické a energeticky náročné a výtěžek si nepředstavuji větší než 10 %.
Samozřejmě existují jiné způsoby výroby, jak je uvedeno v dalším příspěvku, ale touto reakcí můžeme kyselinu sírovou připravit. Ovšem je třeba poznamenat, že cena kyseliny sírové vyrobená touto cestou by byla řádově dražší než běžnými způsoby. Je vidět, že Vaše paní učitelka měla pedagogickou fakultu a ne chemické vzdělání. A Vám musím gratulovat, protože je vidět, že používáte mozek a neučíte se zpaměti to, co je v knihách. Aspoň tento příklad to ukazuje.
Kdybyste měl tenkrát větší znalosti z chemie, možná, že byste přesvědčil tehdy i paní učitelku.


Avatar uživatele
Zlatý

Existuje velké množství reakcí, při kterých je možné připravit kyselinu sírovou z oxidu siřičitého. Bohužel ani jedna neprobíhá naznačeným způsobem. Jenom namátkou:
N2O + H2O + SO2 = H2SO4 + N2
2HNO3 + SO2 = H2SO4 + 2NO2
SO2 + 2H2O + I2 = H2SO4 + 2HI
HClO4 + 4SO2 + 4H2O = 4H2SO4 +HCl
5SO2 + 2H2O + 2KMnO4 = 2H2SO4 + 2MnSO4 + K2SO4

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2596
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 755
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 540
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.