Avatar uživatele
Dawe10

Proč se Palackému přezdívá Otec národu ??

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 3657 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Proč Otec národa? Jeho zásluhy o český národ jsou totiž nejen historické, ale i politické – národní.

V roce 1868 položil František Palacký základní kámen ke stavbě Národního divadla a byl nazván „Otcem národa“.

František Palacký je považovaný za přední osobnost národního obrození, procesu, který vznikl v devatenáctém století a kladl si za cíl zachování českého jazyka a kultury a pozvednutí národní hrdosti a uvědomělosti. Nepřímo se také stal prvním podnětem k vytvoření samostatné ČSR.

Mimo jiné také založil Časopis Společnosti vlasteneckého muzea v Čechách a stál za vznikem tzv. Matice české, dobrovolného finančního fondu, který měl sloužit k vydávání hodnotné české literatury. Podpořili ji všichni národně uvědomělí občané.

Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví a za jednoho z našich nejvýznamnějších historiků vůbec.

Více v odkazu
http://narmys­lenka.cz/view­.php?nazevclan­ku=otec-naroda-se-narodil-pred-210-lety&cisloclan­ku=2008060003

Doplňuji:
Ještě poslední důvod pro ojmenování, a to . politický

Do politiky vstoupil František Palacký rokem 1848 zvolením do Svatováclavského výboru a předsedáním slovanskému sjezdu v Praze. Byl také zvolen do říšského sněmu, kde představil svůj návrh ústavy, který však nebyl přijat. .Později změnil svůj názor, jak vidíme na citátu z roku 1865, jenž je protikladem ke dvěma předešlým: „Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm.“. Nejvýznamnějším politickým spisem Františka Palackého je Idea státu Rakouského .

jinak diskuse.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
beer

Viz Wiki:
Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví, má přezdívku Otec národa.
Doplňuji:
Z odkazu vše vyplývá, takže vypracovat školní zadání už zvládneš sám ))

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fran­tišek_Palacký

Upravil/a: beer

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Palacký byl oddán své vlasti a národu a udělal pro něj mnoho užitečného. Ovládal 15 jazyků, měl znalosti vybraného společenského chování, znalosti historie, věd a literatury. Položil základní kámen při stavbě Národního divadla.
"Jsem Čech rodu slovanského, i se vším tím ne mnohým, co mám i co mohu, oddal jsem se zcela i navždy ve službu svému národu. Tento národ malý sice jest, ale odjakživa zvláštní a sám o sobě stávající: panovníci jeho účastnili se od věků svazku knížat německých, národ ale sebe sám nikdy k národu německému nepočítal, aniž také od jiných po všecka století kdy k němu byl počítán.“ František Palacký (Výňatek z dopisu do Frankfurtu 11. dubna 1848)
Některé jeho citáty :
Život můj a duch můj posvěcen budiž vlasti, a jen vlasti a národu budiž dýchání mé.
Nic než národ má právo na existenci.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek