Dawe10

Proč se Palackému přezdívá Otec národu ??

Nejlepší odpověď
annas

Proč Otec národa? Jeho zásluhy o český národ jsou totiž nejen historické, ale i politické – národní.

V roce 1868 položil František Palacký základní kámen ke stavbě Národního divadla a byl nazván „Otcem národa“.

František Palacký je považovaný za přední osobnost národního obrození, procesu, který vznikl v devatenáctém století a kladl si za cíl zachování českého jazyka a kultury a pozvednutí národní hrdosti a uvědomělosti. Nepřímo se také stal prvním podnětem k vytvoření samostatné ČSR.

Mimo jiné také založil Časopis Společnosti vlasteneckého muzea v Čechách a stál za vznikem tzv. Matice české, dobrovolného finančního fondu, který měl sloužit k vydávání hodnotné české literatury. Podpořili ji všichni národně uvědomělí občané.

Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví a za jednoho z našich nejvýznamnějších historiků vůbec.

Více v odkazu
http://narmys­lenka.cz/view­.php?nazevclan­ku=otec-naroda-se-narodil-pred-210-lety&cisloclan­ku=2008060003

Doplňuji:
Ještě poslední důvod pro ojmenování, a to . politický

Do politiky vstoupil František Palacký rokem 1848 zvolením do Svatováclavského výboru a předsedáním slovanskému sjezdu v Praze. Byl také zvolen do říšského sněmu, kde představil svůj návrh ústavy, který však nebyl přijat. .Později změnil svůj názor, jak vidíme na citátu z roku 1865, jenž je protikladem ke dvěma předešlým: „Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm.“. Nejvýznamnějším politickým spisem Františka Palackého je Idea státu Rakouského .

jinak diskuse.

Další odpovědi
beer

Viz Wiki:
Je považován za zakladatele moderního českého dějepisectví, má přezdívku Otec národa.
Doplňuji:
Z odkazu vše vyplývá, takže vypracovat školní zadání už zvládneš sám ))

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fran­tišek_Palacký

marci1

Palacký byl oddán své vlasti a národu a udělal pro něj mnoho užitečného. Ovládal 15 jazyků, měl znalosti vybraného společenského chování, znalosti historie, věd a literatury. Položil základní kámen při stavbě Národního divadla.
"Jsem Čech rodu slovanského, i se vším tím ne mnohým, co mám i co mohu, oddal jsem se zcela i navždy ve službu svému národu. Tento národ malý sice jest, ale odjakživa zvláštní a sám o sobě stávající: panovníci jeho účastnili se od věků svazku knížat německých, národ ale sebe sám nikdy k národu německému nepočítal, aniž také od jiných po všecka století kdy k němu byl počítán.“ František Palacký (Výňatek z dopisu do Frankfurtu 11. dubna 1848)
Některé jeho citáty :
Život můj a duch můj posvěcen budiž vlasti, a jen vlasti a národu budiž dýchání mé.
Nic než národ má právo na existenci.