Proč se olympijská vesnice nazývá vesnice, proč ne město nebo městys?

Nejlepší odpověď
annas

Že by se pořadatelé OH zabývali tím, zda se v určitém místě konaly výroční či dobytčí trhy? Jde o středověká ppjmenování. Od r. 2005 se u nás uděluje městys i obci, která je přirozeným střediskem oblasti.

Novodobé OH
První olympijská vesnice byla postavena na třetích OH v Saint Louis. Od čtvrtých olympijských her v Londýně byla zahájena tradice výborné organizace a velkorysého uspořádání, které se dodnes vyvíjí.

Princip olympijské vesnice. vychází z toho, že vše vydané a proinvestované by mělo zůstat městu jako stálá hodnota.

Starověké OH
Olympia byla skutečnou starověkou „olympijskou vesnicí“. Byly tady stavby nejen pro náboženské účely, ale také třeba pro ubytování závodníků i návštěvníků. Dalšími budovami byla cvičiště a závodiště. Prohlédnout si můžete gymnasion a palaistru, bývalou zápasnickou školu. V celém areálu byla spousta klenotnic na votivní dary. Každé z významných měst dalo postavit svou na důkaz své moci a velikosti a po staletí se zde uchovávaly dary bohům. Komplex musel být kdysi nesmírně výstavný. Tak například Leonidaion, ubytovna pro návštěvníky byla obklopena zahradami a fontánami.

Název vesnice zřejmě pochází z původního významu = bydliště jedinců, kteří mají něco společného. V olympijské vesnici je spojuje myšlenka OH, účast na nich atd.
Navíc také vesnice = původně domky před vlastním městem.

Etymologický slovník, nikoliv zastaralý a zaprášený, ale z r. 2010.

Další odpovědi
cynique

Protože nemá uděleno právo pořádat týdenní a dobytčí trhy (tím se městyse lišily od vsí).