Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se oběť neotrávila kyanidem draselným?

Dle textu potřebuji zjistit, jak je možné, že se Rasputin neotrávil kyanidem draselným a zapsat tento děj chemickou rovnicí.

"Vrah číhal na pravou chvíli, takže si cyankáli ponechal ve vlhku a teple kuchyně několik týdnů. Nakonec podal oběti jed vmíchaný do šlehačky a portského vína. K obrovskému zděšení spiklenců Rasputin podání jedu přežil a tehdy nevysvětlitelný jev byl považován za zázrak a důkaz moci propůjčené Rasputinovi bohem."

Musím vycházet z textu, nejde o jeho pravdivost (všichni se dohadují, jak to s ním vlastně bylo). Indície jsou dle mého názoru právě šlehačka a portské, obsahují hodně cukru. Vlhkost a teplota by na KCN neměli mít vliv. Napadla mě neutralizace KCN se sacharózou C12H22O11, ale z rovnice vyjde nějaká blbost.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Smrtelná forma kyanidú je HCN, k vytvoření je nutná přítomnost kyselin.
Samotné podání KCN neproběhlo u Rasputina "v dostatečně kyslém médiu/nosiči". Druhý, hlavní faktor selhání byl nízký obsah žaludečních kyselin. Rasputin měl žaludeční potíže ve smyslu hypoacidity.
U něho tedy došlo ke koincidenci dvou faktorů.
Doplňuji:
Výše popsaný mechanismus, že se nevytvoří potřebné množství 270mg HCN v důsledku nízké acidity žaludku - což je hlavním faktorem selhání (a k němu doplňkovým faktorem nedostatečná kyselost roztoku kyanidu) je vzácný, ale ne nemožný.

Obdobným mechanismem byl (ne-)otráven jistý Henry Barnett v 1898, který zemřel na otravu Hg(CN)2 až 11 dní po podání. Exhumační pitevní nález potvrdil vyšší koncentrace kyanidu v ledvinách, játrech i střevě. Také měl problém se žaludkem (asi hypoacidita).


Našel jsem ještě jedno vysvětlení:
Napsala ho Rasputinova dcera Maria Rasputina v pamětech.

Rasputin nejedl sladké. To ale Felix Jusupov nevědel. I když tedy byly koncentrace ve sladkostech dostatečné, Rasputin si z nich možná nic nedal. Rasputin nejedl ani maso. Pouze a výhradně jedl ryby a brambory, napsala Maria Rasputina. Proto akce selhala.


Avatar uživatele
Zlatý

CN− + S2O32− → SCN− + SO32−

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.