Proč se o někom říká, že má: Chování řeznického psa? Co to znamená a jak to vzniklo? -iv-

Nejlepší odpověď
annas

Bordeauxská doga je molossoidní pes snad už keltského původu, ve středověku chován v okolí Bordeaux coby řeznický pes, používán též při zápasech s velkými šelmami i se psy.

Řezníkům nejen tahal náklady, ale i hlídal krám, byl to pes silný, nepřístupný k cizím lidem, ale vzhledem k zápasům s ostatními šelmami se stal psem zlým, vzteklým. ..

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/psi/kni­raci/_zprava/40383

Další odpovědi
hanulka11

u nás se říká vychování řeznického psa
Doplňuji:
Když se o někom řekne, že má vychování řeznického psa, zní to jako urážka. Jen
málokdo ví ,že řeznický pes je vlastně rotvajler. Navzdory hanlivému rčení bývá jeho
chování velmi ukázněné. Postavou bývá rotvajler hromotluk, ale právě postava zápasníka
težké váhy se především podílela na jeho oblibě. Původní předky má společné s ostatními
dogovitými psy – římské molossy a později i psy honácké, nikoliv však pastevecké. Jejich
úkolem bylo ohraňovat a usměrňovat stáda hnaná jako živý proviant za řimskými legiemi
při dobývání Evropy

arygnoc

podle mne:

řeznícky pes měl hlídat řezníctví (ne prodejnu, nýbrž výrobnu.
a proti nenechavcům byl pravděpodobně dost neurvalý.
Nakolik nevěděl, kdo je a kdo není zloděj, preventivně se choval ke všem stejně (neurvale, hnusně, možná i s potěšením).

člověk, který má hrubé chování ve vztahu ke všem, má chování (výchovu) řezníckého psa.

dědapetr

V 18. a 19. století byl velký řeznický pes rozšířen po celé Evropě. Všude to byli silní psi s krátkou, patrovou srstí a téměř ve všech případech se jednalo o hnědé, žluté nebo černé psy s bílými a hnědými znaky. Tito psi sloužili jako pomocníci a průvodci sedlákům, pastevcům na salaších, řezníkům a trhovcům. Hlídali dvory a domy, byli společníky a ochránci svých majitelů a jejich rodiny, uplatňovali se jako honáčtí psi, střežili dobytek na pastvě a především tahali různé náklady na vozících či saních.
http://www.swis­stricolor.com/ple­meno/