Gonfaloniér

Proč se nezachycuje a nezpracovává energie z blesků?

Blesky trvají kratičký okamžíik, ale mají gigantickou energii a taková elektřina z nich… určitě by se to dalo nějakým vykoumaným přístrojem zachytit a zpracovat.
Je to snad zatím technicky neproveditelné?

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, energie blesku není nějak fantastická. Čísla o napětí (desítky MV) a proudu (cca 25kA) vypadjí pěkně, s délkou trvání je to ale bída >0,0001s! Není sice blesk jako blesk, ale zprůměrováno a přepočteno to vychází kolem 30kWh energie na 1 blesk. Akumulátor často zmiňovaného vozítka jménem Tesla pojme více jak trojnásobek energie (dojezd cca 500km), ovšem že bys do něj „naládoval“ energii v tak krátkém čase ani náhodou nehrozí. ;) :D :D

Další problém je, že doposud známe jen jediný způsob, kterak RYCHLE uskladnit el. náboj > použít kondenzátor. Jeho známý nedostatek > neudrží náboj dlouho, poměrně rychle dochází k samovybití je první potíž. (V poslední době se sice hodně mluví o „superkondenzá­torech“, které dokáží na pár desítek sekund, max. několik minut pohánět i trolejbus, ale i u nich netrvá samovybití déle, než několik hodin, méně než den, pokud vím.)

Druhá je, že kondenzátory při napětí desítek MV (!!) jsou samy o sobě technologickým oříškem. Ćím vyšší napětí, tím vyšší nároky na dielektrikum NEBO zvětšit vzdálenost mezi deskami (a tím prozměnu snížit kapacitu).

Potřeboval bys tedy „nepřetržitou intenzivní bouřku“, aby se vůbec dalo uvažovat o praktickém využití jako elektrárna. Nicméně existují projekty na „plynulé odsávání statické elektřiny“ (tedy bez blesků), ale to už si vygoogli. :)

Dobrá otázka. :)

Další odpovědi
orwell

Parametry průměrného blesku: U = cca 40 000 000 V, proud I = cca 25 000 A, doba trvání T = asi 0,0001 s. Dále je třeba důsledně rozlišovat výkon blesku a jeho energii! Výkon je sice obrovský P = 4*107 * 2,5*104 = 1012 W = 1TW.
Jeho energie je ale Q = UIt = 108 J = 108 W = 27,8 kWh. Tedy ne až zas tak moc. Jednoduchým výpočtem se lze přesvědčit, že 100W žárovka (klasická), napájená z energie takového blesku, by vydržela svítit necelých 12 dní (a nocí).
To ovšem za předpokladu, že bychom dokázali energii blesku během té krátké doby výboje akumulovat a poté předat spotřebiči při vhodném napětí. A to vše při 100%ní účinnosti. To je zatím utopie, nehledě k četnosti bouřek na poměrně malé ploše zabrané takovou „elektrárnou“. Taky přilákat blesk, aby uhodil vždy tam, kam potřebuji, by činilo asi určité potíže 🙂
Vice zde:
https://zoomma­gazin.iprima.cz/za­jimavosti/kolik-korun-se-skryva-v-jednom-obycejnem-blesku

Kepler

Technicky proveditelné by to snad bylo, ale kdo by stál o elektrárnu, která by produkovala elektřinu časově jen pár miliprdů v roce? Energie blesku není gigantická. Stačí sice na rozštípnutí stromu, ale na to stačí i pár deka semtexu. Vysoké je jenom jeho napětí, proud ani ne.

mosoj

1 průměrný blesk má energii cca 5 miliard joulů = 1389 kWh. Nic moc a velké technické problémy!

hapiky

Přesně. Zatím technicky neproveditelné.
Všechny pokusy skončily fiaskem.

zjentek

Lidstvu se ještě nepodařilo zkrotit vlastní chtíč, sexuální touhu a ADHD u dětí, natož pak bleska nějakým vykoumaným přístrojem. No a neuklidníme- li sebe, neuklidníme ani nic okolo, to dá rozum, žeano.

Drap

Až se naučíme energii skladovat v pytlích, tak se budou využívat i blesky

aliendrone

orwell>>> Si člověk nemůže dojít ani na záchod a hned zjistí, že píše zbůhdarma! Chmeyde, to ses domluvil s gangsterem Dochym?!? ;) :D :D