Rohlik

Proč se nevyužívá centrální topení i v létě?

Proč se v teplých měsících nevyužívá centrální topení jako prostředek pro ochlazení vzduchu?
Stačilo by do topení pouštet vodu o teplotě třeba 4 stupně (nehrozí zmrznutí) a tím by vzduch v místnosti mohl být v letních měsících více dýchatelný :)

Nejlepší odpověď
Dochy

K Wang doplnění: I v případě, že je nucený oběh vody, naprostá většina topných těles počítá se samotížným vrstvením teplé vody v tělese: teplá voda se rozlije v horní části tělesa a s ochlazováním zhruba rovnoměrně klesá v celém tělese. Pokud by se pouštěla studená voda, pravděpodobně by ochlazovala jen jeden až sva články a v nich rovnou proudila dolů a odtékala.

Další problém je s kondenzací. Nakondenzovaná voda by se srážela na tělese radiátoru a kapala na koberec/parkety.

Proudění vzduchu v místnosti: Radiátory jsou zpravidla v dolní části místnosti. V případě ochlazování by působili na vzduch řádově z hladiny cca 90cm od podlahy, který by se ochlazoval a studený se „rozlíval“ po podlaze místnosti. Ve výšce cca od 1m až ke stropu by zůstávala vrstva teplého vzduchu.

Další odpovědi
Wang

Studená voda tam už je, jen neobíhá.

Se studenou vodou by to samotížkou ani nefungovalo, protože ústřední topení pracuje na principu předávání tepla (teplosměnného média – vody), které stoupá (stupačkou) vzhůru, v radiátorech se teplo předá do místnosti, ochlazená voda se spodem vrací zpět ke kotli (výměníku).