Beno

Proč se nevysazují nové lesy po kůrovcové kalamitě?

Nejlepší odpověď
Drap

Vysazují, jde to pomalu a bude to trvat řadu let. Nejsou pracovníci, nejsou sazenice. A mladý les potřebuje i po vysazení každoročně mnoho práce, což opět vyžaduje spoustu peněz a dostatek lidí. Situace je momentálně taková, že i když se podaří z takto zasaženého lesa dřevo prodat, tak utržené peníze nevyjdou většinou dostatečně na nové sazenice. Taky je musí někdo zasadit a několik let se o sazenice starat. To je spousta dalších nákladů a pokud se vše podaří, tak první výnosy z lesa budou cca za 80 – 100 let, pokud během té doby nepříjde žádná další pohroma.

Další odpovědi
michalds

Vysazují, ale málo. Chybí pracovníci.

Pepa25

Samozřejmě vysazují, ale není dost sazenic. Navíc je oficiálně daná úleva – prodloužena lhůta pro zalesnění vzhledem k tomu, že těžby (a tedy i protřeby zalesnění) proběhlo v uplynulých letech násobně víc, než je obvyklé.

Pozn. jako vlastník lesa chci prohlásit, že Drap napsal hloupost v tom, že „utržené peníze nevyjdou ani na sazenice“. Ani při nejnižších cenách dřeva nebyl problém utržit aspoň nějaké peníze, ale problém byl a je v nedostatku sazenic a lidí.

led

Vysadzujú sa, ale kým to zbadáte uplynú roky.
Najprv musia stromky absolvovať škôlku, až potom prechádzajú na svoje nové pôsobisko.

mosoj

To ti řekl kdo ?

paul1

Vysazují se, ale už v jiném složení, nejsou jednodruhové, jak to často bývalo, ale smíšené. Pravidla:

Zdroj: https://ekolis­t.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/deset-zlatych-pravidel-pro-obnovu-lesu

anonym

Ve zdravém lesním hospodaření by dokázaly lesy regenerovat i naprosto samy. Nicméně po tisíci letech destrukce a nyní navíc po spojování velkopolí už nezbylo v naší „přírodě“, co by dokázalo zvládnout naprosto běžné problémy, které tu panovaly miliony let. Lesy na našem území byly prokazatelně přes 400–600 milionů let. Stačilo 1400 let úporného kácení a polního hospodaření a z naší krajiny je ruina …

Pepa25

Motáte lesy a pole. Problém lesů nejsou „velkopole“, ale vysazované monokultury, především smrkové, které hůře snášení škůdce a klimatickou změnu. Také není problém „úporné kácení“. Stejně tak se i v dnešní době dokážou lesy obnovovat samy. Problém je jen v tom dosavadním (posledních dvěstě let) systému hospodaření, který je hospodářsky neefektivnější, ale zároveň přináší uvedené problémy.