Proč se neužívá nic jakožto něco?

Nic jsem udělal. Nic mě zajímá. Nic to je. (Když se zraním a není to nic, tak je to něco, co stojí za řeč – nikoliv naopak.) Nic se stalo. Nic mě bolí. Nic vím. (Nic nevím = něco vím!) …

Nejlepší odpověď
annas

Na otázku „proč“ se dá jen odppvědět, protože to tak je v oblasti jazyka i filozofie. Jsou daná jazyková pravidla,pokud se chcete vyjadřovat správně, tedy tak, aby vám i ostatní rozuměli, je třeba je respektovat.

Když se zamyslíte nad významy slov, je to jasné.

Je třeba si uvědomit, co znamená nic. Z pohledu filozofie i jazyka..

Nic je slovo bez představitelného obsahu, protože neexistenci si nedovedeme představit. Představivost vychází vždy z něčeho. Nic je neexistence něčeho.
 –
Nic ( gr. me on, lat. nihil, non ens) je chybění něčeho nebo neexistence něčeho, a to

  • v relativním slova smyslu, tj. neexistence vlastností, stavů, procesů na něčem určitém – nic x něčemu
  • v absolutním slova smyslu, jako chybění bytí vůbec. – bytí x nebytí . Bytí = filosofický výraz pro celek všeho, co bylo, je a bude.

--
Mluvnický význam – viz odkaz
„něco -. označuje věc, událost, příčinu ap. blíže neurčenou, adresátu projevu, někdy i původci neznámou, na kt. jim často nezáleží, nějaká věc atd.“
další významy
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=n%C4%9Bco&Hle­dej=Hledej

nic – žádná věc, něco v žádném množství, vylučuje existenci věci

http://www.nechy­bujte.cz/

Další odpovědi
gecco

Inu čeština…

„Nic“ ve spojení se ´záporným´ slovesem slouží jako vystupňování – ´neudělal jsem fakt vůbec nic´…
😉

Akzeret

Čeština zápor prostě vyjadřuje dvěma zápory, no, zvykni si :D

Bude to daný určitě i vývojem jazyka. Třeba němčina i angličtina smějí mít pouze 1 zápor ve větě. O to originálnější jsme ;D

Ale popravdě by mě to taky zajímalo. Dneska by mi přišlo divný, kdybych měla říct „Něco mi není“ místo „Nic mi není“…
Třeba dva zápory máme, abychom ten zápor zdůraznili. Když se to řekne víckrát, je větší šance, že to nepřeslechneme :D

anonym

připomíná mi to Máchovo „to, jenž nic se nazývá“ :)