sesednizkola

Proč se nestala Československá republika po vítězném únoru součástí Sovětského svazu?

Rozhodně nechci nikoho svojí neznalostí urazit, ale i když v hospodě ptal jsem se na toto téma, nikdo mi nebyl schopný nijak rozumně odpovědět. Ptal jsem se již pár lidí, které považuji za chytré, ale nic jsem se nedozvěděl. Je tedy na tuto otázku nějaká stručná a jasná odpověď? Chápu, že pro vše nemusí být důvod, ale jestli nebyl žádný důvod, tak to je přeci taky důvod. Děkuji moc za objasnění.

Nejlepší odpověď
hapiky

Pováleční politici Gottwaldova ražení měli sice svoji hlavu hluboko zastrčenou v zadnici SSSR, nicméně moc dobře věděli, že úplné splynutí se SSSR by byl i jejich konec a zároveň okamžitý konec technické vyspělosti a životní úrovně, kterou jsme měli dobrou. Stejně však ekonomickému a měnovému krachu nedokázali čelit, a ze sedmé nejprůmyslovější země světa jsme se propadli na 42.místo na konci osmdesátých let.

Další odpovědi
led

Množstvo ultralľavicovo orientovaných sa o to usilovalo, ale politicky to nebolo vhodné. Štáty Sovietskeho bloku navonok vystupovali na medzinárodnom fóre samostatne, mali svoj hlas. V prípade svojho začlenenia do jediného štátu by Sovietsky zväz ako jediný federatívny štát stratil potrebný počet hlasov pri rozhodovaní na svetových fórach, alebo mali tieto pričlenenné republiky podobne ako Ukrajina s podmienený hlas, alebo boli bez hlasu ako sovietske pobaltské republiky (Litva, Lotyšsko, Estonsko). Súčasne by SSSR stratil sprostredníka v medzinárodnom obchode a vojnových konfliktoch 3.sveta.
(Krvavý súboj veľmocí prebieha na externých šachoviciach 3.sveta, kým pri hlavom stole je priateľský mierový rozhovor)

Drap

A proč by měla?

ivzez

Nemyslím si, že by kdokoliv z tehdejšího vedení
stál o přičlenění k iné zemi. Všichni si jistě ještě
dobře pamatovali, kolik úsilí stál vznik samostatného
Československa (cca 400 let pod Habsburky stačilo).

A myslím si, že i Gottwaldovi &Co. bylo jasné, že by
jim to u lidí neprošlo.

»Množstvo ultralľavicovo orientovaných sa o to usilovalo…«
To čtu prvně. Nebyl by prosím nějaký odkaz?

led

ivzez, skúste si vyhľadať na internete: KSČ povojnové pričlenenie ČSR k SSSR
ale možno to nájsť aj v čítaní nepopulárnej literatúry, nájdete vo verejných knižniciach- Dejiny KSč, archívne zbierky novín Pravda, Rudé Právo 1945–1953, zápisy, verejné prejavy predstaviteľov KSČ a vlády v rokoch 1944–1953. Spomienky bývalých nomenklatúrnych kádrov, ale aj spomienky disidentov a utečencov z ČSR.
Ale aj kuriozny divadelný program (možno je originál uložený v divadelnom ústave) z roku 1985 (86?) zo zájazdu bratislavkého Divadla poetickej scény v ZSSR s názvom „Československá sovietska socialistická republika“, pod názvom divadla… 🙂.
Ale to nie je nič nové. V ČSR boli aj opačné tendencie. Snaha stať sa členským štátom USA. Aj toto možno nájsť pod archívnym prachom na dokumentoch.
Pamäť človeka je nebezpečná aj voči človeku samému. Nedá sa vymazať, vytesať, zničiť…

led

Prosím prepáčte nedoklepy:
(Krvavý súboj veľmocí prebieha na externých šachoviciach 3.sveta, kým pri hlavom stole je priateľský mierový rozhovor)

správne má byť:
(Krvavý súboj veľmocí prebieha na externých šachovniciach 3.sveta, kým pri hlavnom stole je priateľský mierový rozhovor)