Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se nesmí cokoliv se zlatým okrajem dávat do mikrovlnky?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nejen se zlatým...
A nejen s okrajem...
;-)
Do mikrovlnky nesmíš dát nic kovového (vodivého), protože to udělá ´zkrat´ a jednak se daný předmět extrémně zahřeje a jednak může dojít i ke zničení mikrovlnky (nadměrnou zátěží magnetronu - zdroje mikrovln).
V případě vodivého prstence ("zlatého okraje") se jedná o tzv. závit nakrátko...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Trouba začne jiskřit. :-(
http://zena.centrum.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Co se děje s kovy v mikrovlnce?

Kovy nikdy neodrážejí elektromagnetické vlny dokonale. Ty vždy pronikají méně či více do tenké vrstvy kovu. Například u zrcadel s kovovou odrazovou plochou činí hloubka proniknutí v oblasti viditelného spektra jen několik atomových vrstev. Elektrické pole elektromagnetické vlny urychluje v rozsahu hloubky proniknutí elektrony kovu, které tuto nabytou kinetickou energii odevzdávají při nárazech na kovovou mřížku; to vede k ohřevu kovu. Při velkém objemu ohřívaného kovu je tepelná energie díky dobré tepelné vodivosti kovů velmi rychle distribuována do celého objemu, a celkové zvýšení teploty je tak nepatrné. Naproti tomu u tenkých kovových vrstev teplota enormně narůstá. Proto se také nedoporučuje při ohřevu v mikrovlnkách používat talíře se zlatým lemováním. Naopak lžička vložená do hrnečku naplněného vodou nepředstavuje žádné nebezpečí, neboť voda ji dostatečně ochlazuje. Nebylo by tedy smysluplné vyslovit všeobecný závěr, že kovy do mikrovlnky nepatří.
z článku :
http://www.odbornecasopisy.cz/…


Avatar uživatele
Pokročilý

proč nesmí? nevim, ja bych neřekl nesmí
ale přes okraj nevim jestli to vadí, ale kov třeba nepropouští tolik mikrovlny a tim neohrřeje jídlo, ten okraj je narušuje asi.. pač se ohřívá nádoba vždycky a od té to jídlo
Doplňuji:
* tak už i já chápu proč to tak je, díky příspěvkům nadebnou. prima vysvětlení


Avatar uživatele
Stříbrný

protože to je kov a nic kovového tam nesmí. Pokud to tam dáš riskuješ zničení mikrovlnky nebo i požár


Avatar uživatele
Zlatý

Já teda pravej důvod neznám, ale my jsme měli takovejch talířů plno, a vždycky krásně jiskřily, když se točily, zvlášť o vánocích nám to vynahrazovalo prskavky, za které jsme nechtěli vyhazovat peníze, protože byly jen na jedno použití, ale po asi roce už jiskřily míň a míň, a asi po třech letech přestaly jiskřit úplně, a ten zlatej lem co byl původně kolem dokola se kamsi vytratil. Doma jsme to vtipně nazvali, že "vysublimoval do koblih", které jsme si v ní často ohřívali právě na těchto talířích.


Avatar uživatele
Zlatý

Poněvadž ten 'zlatý' okraj je většinou z kovu a do mikrovlnky to nesmí přijít. Začnou totiž lítat jiskry, ničí se nejen talíř, ale i mikrovlnka :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Ale může a mikrovlnce se nic nestane.
Jediným problémem je dekor z pravého zlata, který tvoří uzavřené smyčky. Ty se v nejslabším místě propálí. Mám to vyzkoušené. Když jsme před osmadvaceti lety koupili mikrovlnku, měli jsme jen talíře se zlatým dekorem. Raději jsme obětovali dekor, než bychom kupovali nové nádobí. Propálení je jen vlasové. Stejně tak je to s kovy. Pokud netvoří závit nakrátko, nezahřejí se. Běžně ohřívám zapomenuté kafe i s nerezovou lžičkou. Je studená. Poškození magnetronu nehrozí. Větší nebezpečí je při úplném odlehčení, kdy stoupne napětí na vn trafu a je tak víc zatěžovaná izolace, dioda a kondenzátor.


Avatar uživatele

Může to bouhnout,ale většinou to hází jiskry.


Avatar uživatele

Ty máš doma nádobí se zlatým okrajem?
Koupím ho,díky,kontakt ti pošlu.


Avatar uživatele
Bronzový

Kovové hrnce do trouby dát můžete, ale bez poklice a ne prázdné. Nesmí tam přijít tenké proužky, alobal, drátěnka a jiné předměty které fungují jako anténa.
Pozn.celý vnitřek trouby je z železného plechu. Vlny se od kovu odráží podobně jako světlo od zrcadlové plochy.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

bolak dostal bodík za vtipnou odpověď abyste věděli :-D

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 924
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.