Kepler

Proč se nepracuje na kombinovaném nosiči kosmických lodí nebo družic, kde by lví podíl práce zastala aerodynamika?

Třeba konvenční velké letadlo s proudovým nebo náporovým motorem, jehož součástí by byl oddělitelný raketoplán? Vzduch samotný by obstaral většinu vztlaku a stoupání, dejme tomu až do výšky 20 – 30 km. Stejnou roli by nakonec zvládla i vzducholoď s minimálními nároky na pohon. Oproti klasickým raketám by se tak ušetřilo obrovské množství paliva. O ochraně ovzduší ani nemluvě. Je v mé vizi nějaká chyba?

Nejlepší odpověď
Emefej

Pracuje se. Třeba raketoplán Space Ship Two byl vynesem letadlovým nosičem VMS Eve asi do 15 km a z něj odstartoval k spodní hranici vesmíru.

S tou vzducholodí to nevidím nadějně, ta letí moc pomalu a raketoplánu neudělí žádnou rychlost. I její manévrovatelnost je bídná, pro start raketoplánu je nutné, aby nosný letoun nabral rychlost prudkým klesáním a v příhodný okamžik se z jeho hřbetu odpoutá raketoplán To se vzducholodí neuděláš.

Další odpovědi
led

Ruský, dnes ukrajinský, Antonov An-225 bol pôvodne vyvinutý v ukrajinskej leteckej konštrukčnej kancelárii Antonov na prepravu raketoplánu Buran.

Chápem, že vo vašej dobe, na prelome 16. a 17. storočia, o takomto niečom ani nesnívali, ale dnes na prepravu kozmických lodí a družíc slúžia aj lietadla v ruských i amerických službách.

Priamo vesmírne lode po opustení nosných rakiet už nemusia pozerať na aerodynamiku.

Kepler

Emefej: Space Ship Two byl asi jenom nepodařený pokus a samotné nosné letadlo je na prodej. S tou vzducholodí to nevidím až tak beznadějně, hlavní věc je dostat raketoplán do velké výšky. Četl jsem, že se dostali až do 20 km a pak byl program zastaven. I předválečné vzducholodě létaly okolo 200 km/h. Zbytek by musely obstarat pomocné rakety a náporové motory po nich. Na oběžnou dráhu opět rakety. Asi moc komplikované.

anonym

pokud jde o balónové lety do stratosféry mohlo by tě zajímat projekt https://worldvi­ew.space/ , ve srovnání se SpaceShipTwo je to ale v podstatě jen nezajímavé vynesení kapsle s turisty a kolmý pád zpět na zemi na padáku. Zajímavé je snad jen měřítko, balón je obrovský (a neumím si moc představit že by mohl být ještě větší pro vynesení těžšího nákladu s motorem a palivem, nahoře se roztáhne až na průměr 90m ) viz https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Mxif3w55Phk

anonym

Space Ship Two je projekt Virgin Galactic, která už má řadu předobjednávek na lety po nízké oběžné dráze. Poslední testovací let provedli 25. června tohoto roku. Jen nějaký „nepodařený pokus“ to není, jde o aktivní projekt.

Odkud máš informaci že White Knight Two (nosné letadlo) je na prodej, letěli s ním před pár týdny a ještě se s ním několikrát letět chystají, to mi nějak nesedí 🙂

anonym

https://www.ma­ll.tv/vesmirne-zpravy/spaceshiptwo-nad-novym-mexikem