Proč se nepali i čarodějové?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/paleni-carodejnic

Proč se na čarodějnice upalují ženy a ne muži,na velikonoce,nás zase bijou,není to nějaká diskriminace,zau­jatost vůči ženám???

Moje odpověď

Myslím si, že ženy čarodějnice byly zkušenější, chytřejší, proto se jich " muž " chtěli zbavit. .

Že se nemýlím, jsem náhodou objevila v jednom článku psychologia.
Cituji:
„První, co si musíme objasnit, je to, že to bylo právě křesťanství, které zavrhlo slovo "čarodějka“; bývalo to jedno z nejvíce vážených slov, stejně jako třeba „mystik“ – moudrý muž. Jednoduše to znamenalo moudrou ženu, obdobu k moudrému muži.

Ale ve středověku muselo křesťanství čelit nebezpečí. Existovaly tisíce žen, které byly daleko moudřejší, než byli biskupové a kardinálové a papež. Znaly způsob přeměny lidských životů. Celá jejich filozofie byla založena na lásce a přeměně sexuální energie – a tohle žena umí daleko jednodušeji než muž. A především ona je matka a vždycky jí bude. Dokonce i malé holčičky mají mateřský cit.

Mateřský cit není nic spojeného s věkem, je to součástí ženství. A přeměna vyžaduje velmi milující atmosféru, mateřskou přeměnu energií. Pro křesťanství to byl soupeř. Ve srovnání s tímto nemělo křesťanství co nabídnout – ale křesťanství bylo u moci.
Až do té doby to byl jen mužský svět, a tak se rozhodli všechny čarodějky zničit. Ale jak je zničit? Nebyla to otázka zabití jedné ženy, ale tisíců žen. A tak sestavili speciální soudní dvůr, který měl za úkol vyšetřenování vedoucí k odhalení čarodějek.

Podle křesťanů pak byla každá žena, která měla na lidi vliv a jíž si lidé vážili, chycena a mučena – a to tak, že se musela přiznat. Nepřestali ji mučit, dokud nepřiznala, že je čarodějka. A vzhledem ke křesťanskému myšlení a teologii se význam čarodějka změnil: čarodějka byla ta, která měla sexuální vztah s ďáblem".

Ve starověku byly čarodějnice vědmy, pomáhaly lidem, znaly černou magii atd. Byly chyhtřejší než muži. Katolická církev, tedy muži, přišli na jiný způsob, jak zajistit poslušnost, ničit ty, které se něčím odlišovaly od ostatních, třeba ošklivostí, sbíraly bylinky atd. Církev se snažila udržet lidi v poslušnosti, vzbuzovala strach, manipulovala s lidmi, děti udávaly rodiče atd.

Další podrobnosti v odkazu.
http://itthmi­.blog.cz/1111/hon-na-carodejnice-aneb-jak-ovladnout-spolecnost

Další odpovědi
Sarrow

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/paleni-carodejnic-2

MonkeyKing

Protože byli chytří

zzzzz

Diskriminace? 🙂

Ale Husa upálili.
Doplňuji:
Daniels ale upálili ho ti samí:-(((

Daniels

To bylo z bible:" Čarodějnici nenecháš naživu."
O čarodějích tam není ani slovo. A Hus byl kacíř, ne čaroděj.