JájsemRaibek

Proč se nenapíše d s háčkem, ale s čárkou?

Když stisknu klávesu pro háček, tak vypadá takto: ˇ, když stisknu třeba písmeno r s háčkem, tak vznikne ř: ř.
Když však stisknu klávesu pro háček a písmeno d, nevznikne d s háčkem, ale s čárkou ď. Proč?

Nejlepší odpověď
arygnoc

všetko to vychádza zo základov typografie.

pôvodne, keď sa ešte sádzalo z olovených jednotlivých pímenok, bolaprijatá konvencia a maximálnej šírke znaku (M) a medzery (l).
medzery sa merali u pätky písmena (litery).
preto má kaťdé písmeno iný rozmer (porovnaj >l< >M<), aspoň čo sa týka klasickej sadzby. Existujú výnimky u tzv strojopisových písiem (terminálových), ktoré majú všetky rovnakú šírku.

interpunkčné znamienka sa dávali samostatne nad písmeno, ale u niektorých litier i tak mäkčeň (háček) presahoval šírku litery.

preto bola prijatá konvencia o dvojakej forme mäkčeňa (háčku) – podobne ako sa nahrádzal napr. znak β znakmi >ss<.

táto dohoda hovorí i to, že ˇ môže byť v pomyselnom priestore nad riadkom (vlastne už v medzere medzi riadkami) iba nad veľkými písmenami (majuskula, verzála, verzálka), u malých písmen (minuskula) s plnou výškou bude zástupný znak pre mäkčeň (háček) ' ZA literou.

takže na vine je výška dotyčných minuskúl a dohoda, kedy sa píše nad litery s plnou výškou riadka ˇ a kedy '.

Existuje i veľké písmeno, kde sa nepíše ˇ – Ľ (na rozdiel od Ĺ) – a tam sa opäť jednalo o dohodu, pretože keby bol ˇ umestnený nad najvýšší bod litery, túto by >presahoval<.

Hovorím samozrejme o latinke používanej v európe, prepisy do latinky niektorých jazykov vyžadujú ďalšie špeciálne znaky, kde sa môže vyskytnúť ˇ i nad minuskulou s plou výškou znaku (napr. vietnamčina).

;-Q

Další odpovědi
cochee

Kdyby sis to písmo hodně zvětšil (tam, kde to lze – třeba v textovém procesoru, nebo ostatně i ve webovém prohlížeči), tak bys zjistil, že to není stejná čárka jako nad áéí atd. Je to jen jiný tvar háčku, protože se lépe hodí k písmenu, které je „fyzicky vysoké“ (neznám přesný typografický termín pro tuto vlastnost a nechce se mi jej hledat). Stejné je to ostatně i u malého Ť – ť

gecco

Holt – je to tak definováno – ď, ť, ľ – tato písmena jsou ´vyšší´, než ostatní malá a háček by se nad ně ´nevešel´…
😉

anonym

Stiskni klávesu SHIFT -nech stisknuté a zmáčkní 2. klávesu NALEVO od BACKSPACE (klávesa na mazání textu a článku) ,pustíš SHIFT a stiskneš písmenko,které chceš napsat s háčkem

Doplňuji:
Ještě doplním:
Stiskni klávesu SHIFT -nech stisknuté a zmáčkní klávesu NALEVO od BACKSPACE (klávesa na mazání textu a článku) ,pustíš SHIFT a stiskneš písmenko,které chceš napsat s háčkem,ve tvém případě > n
Pokud by jsi chtěl VELKÉ Ň ,uděláš to samé ,ale SHIFT pustíš až po stisknutí písmenka,jakoby jsi psal velké písmenko bez pomocí Caps Locku.

JájsemRaibek

nechci n s háčkem, chci d s háčkem!
ˇa, ˇb, č, ď, ě, ˇf, ˇg, ˇh, ˇi, ˇj, ˇk, ľ, ˇm, ň, ˇo, ˇp, ř, š, ť, ˇu, ˇv, ˇx, ˇy, ž
a jak zjišťuji, tak nejen d, ale i l a t je s čárkou, přestože mačkám shift a háček.

JájsemRaibek

Jugare,háček píšu se shiftem, čárku bez shiftu, ale u toho d to prostě nejde a udělá to čárku-zkus si to.
d bez shiftu: ´d
d se shiftem: ď

anonym

Ještě je možnost
Start – Ovládací panely – Místní a jazyková nastavení – záložka Klávesnice a jazyky – tlačítko Změnit klávesnice.
Otevře se nové okno – Textové služby a vstupní jazyky. Tady na kartě Obecné je seznam nainstalovaných jazyků a příslušných klávesnic. Pro češtinu by tady měly být dvě klávesnice – České a České(programá­torské).
Právě rozložení České obsahuje znaky s interpunkcí. Na kartě Panel jazyků si zapni zobrazování panelu jazyků na okraji hlavního panelu. Na poslední kartě je možné nastavit klávesové zkratky pro přepínání klávesnic.

anonym

Jo jak píše Coche,jiná forma háčku:
Tady je dost zkratek:
http://www.ra­dirna.cz/klaves­nice/klavesove-zkratky-pro-specialni-znaky.html