MacChill

Proč se nemůžou vši utopit?

Proč na zavšivenou hlavu nestačí si umýt hlavu nebo se ponořit na dostatečnou dobu?

Nejlepší odpověď
Pájo

Na člověku parazitují 2 základní druhy vší:
Veš dětská (Pediculus capitis) žijící ve vlasaté části hlavy a
Veš šatní (Pediculus humanus), která žije ve spodním prádle a na související oblasti lidského těla.

Veš dětská přežívá spolehlivě veškeré úkony hygieny, tedy mytí hlavy a česání běžným hřebenem. Mimo vlasy (např. na tkaninách) nepřežívá obvykle déle než jeden den. Z toho je patrné, že s úrovní hygieny výskyt těchto vší nesouvisí.
Pouze Veš šatní má spojitost s nedostatečnou hygienou.

Veš dětská se musí důsledně a opakovaně odstraňovat do poslední:

  • mechanicky vyčesáváním vajíček (hnid)
  • opakovaným mytím šamponem proti vším (zabíjí úspěšně vždy jen žijící vši)

Hnidy lze nalézt obvykle v krajinách za ušními boltci a na týle. Z hnid se za 8–10 dní líhnou larvy (nymfy), ihned schopné bodat a sát krev. Po trojím svlékání se nymfa opět za cca 8 dní promění v dospělou veš. Ta se dožívá maximálně dalších 30 dní, za které ovšem dokáže naklást několik desítek hnid.

Proto hnidy opakovaně vyčesat, lezoucí vši opakovaně zabít šampónem na vši.

Další odpovědi
beer

Dovolím si malinko doplnit odpověď Pájo:
Na člověku žíjí 3 druhy a tím třetím je veš muňka – Pthirus pubis, která právě žije v ochlupení intimních partií.
Jinak vši se samozřejmě utopit mohou, ale trvalo by to dloooouho. Asi by ses musel utopit s nima )

Babunka

Ono dřív to asi stačilo. Jen teď jsou vši více odolné a postupem času jim již voda nevadí. Musí se na ně tedy něčím účinějším – nejrůznějšími šampony apod.

A navíc ještě pořádně vyprat popřípadě rovnou vyhodit ložní prádlo, ručníky..