Avatar uživatele
anonym

Proč se nemá přidávat voda do kyseliny?Proč voda způsobí silnou reakci kyseliny?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? baghira před 4617 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Při míchání kyseliny a vody vzniká teplo.
Pokud liješ kyselinu do vody, tak koncentrace roztoku roste od nuly a postupně se zvyšuje, takže postupně narůstá i teplota.
Naopak po nalití vody do kyseliny je počáteční koncentrace vysoká, teplota naroste mnohem prudčeji, takže ta nalitá trocha vody může začít vřít a vystříkne.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Neplatí to pro všechny kyseliny, ale jenom pro ty, které při ředění vodou jsou exotermické ( uvolňují při ředění teplo).
Silně exotermickou reakci má kyselina sírová. Třeba kyselina solná má velmi mírnou.

Pokud se leje voda do koncentrované kyseliny sírové vzniklým ředicím teplem se voda uvede okamžitě při styku s kyselinou do varu a nestačí se smíchat, začne to silně prskat a hrozí nebezpečí úrazu. Kdežto při opačném postupu stačí dojít k smíchání a vznikajícím teplem se zahřívá celý objem vody.

Množství uvolněnéhop tepla záleží na výchozí koncentraci kyseliny sírové. Při nízkých koncentracích to nevadí. Viz. dolévání akumulátoru v autě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
feo

Je to proto, že kyseliny mají větší hustotu, než voda. Kyselina ve vodě klesá a pomíchá se, ale voda na kyselině plave a zahřeje se v té vrstvě a vyvře a vyprskne.

před 2597 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek