hapiky

Proč se někteří věřící modlí k různým svatým, když pomoc přichází nejspíše od Boha?

Že by se onen svatý jen přimlouval?

Nejlepší odpověď
marci1

Ano, modlitbou ke svatým žádáme tyto, aby za nás orodovali u Boha (přimluvili se, prosili).
Často se tyto prosby objevují v litaniích. Jmenujeme a přidáváme jména svatých + některá další jména svatých, především titulárního světce kostela nebo místního patrona. Např.:
Svatá Maria, Matko Boží, oroduj za nás.
Svatý Michaeli, oroduj za nás.
Svatý Jene Křtiteli, oroduj za nás.
Svatý Josefe, oroduj za nás.
Svatý Petře a Pavle, orodujte za nás.
Svatý Ondřeji, oroduj za nás.
Svatý Jene, oroduj za nás.
Svatá Maří Magdaléno, oroduj za nás.
Svatý Štěpáne, oroduj za nás…
🙂

Další odpovědi
annas

Lidé se obracejí k Bohu-Otci, jeho synovi Ježíši a prostřednictvím Ducha Svatého se „doví“, zda byla jejich modlitba vyslyšena.

Jenže ve společenství Ježíš e byli apoštolé, stejně uznávali Boha někteří jedinci, kteří pro svou víru obětovali život. Často šlo o mučednickou­ smrt..

Stali se patrony, tj. ochránci, různých povolání., vybudovaly se jim kostely, , kaple, at Dotyční byli prohlášení za svaté,. protože často vykonali zázraky, zjevovali se. léčili atd.

Proto tito svatí patří do společenství těch, kdo mají blízko ke Kristu. Pomáhají lidem v určitých oblastech.

Tudíž se k nim jako ke svatým mnozí křesťané obracejí s prosbou o pomoc a přímluvu.

Zvláštní místo mezi nimi patří Ježíšově matce. Modlitba k. sv. Antonínovi pomůže najít ztracenou věc. Sv. Václav , ochránce české země, stejně jako Anežka Česká. Sv. Jan z Nepomuku – ochránce zpovědního tajemství – drží nad námi svoji ruku atd. .

led

Veriaci sa modlia k svätým, pretože v nich veria.

EKSOT123

Jaké má Maria nebo svatí kompetence není přesně známo. Nejspíš nějaké ano, andělé taky mohou přímo zasáhnout. Ale jde hlavně o tu přímluvu.
Tedy jistě se lze modlit jen přímo k Bohu, ale je to nepřirozené. Láska znamená také jednotu, společenství, tým. Jako na zemi máme různé přátele, tak v nebi také jedinci nekomunikují pouze s Bohem, ale i mezi sebou. A věřím může být i docela legrace. A podobně napříč země – nebe. Jestli člověk ví, že někdo to má u Boha dobré, je přirozené ho poprosit o přímluvu. Čteme, že Abrahám se modlil za Sodomu a Bůh mu slevoval. Nakonec by stačilo pouze málo spravedlivých, aby město nebylo zničeno. Tedy Abrahámova přímluva měla u Boha váhu a věřící se spoléhají na přímluvu podobných lidí.

Kelt

Když potřebujeme něco na od státu, zajdeme za příslušným úředníkem, který nám to zařídí. Tady my víme, kdo co může zařídit, nebo udělat. Nebudeme chodit za prodavačem kol, aby nás ostříhal. Ale máme svého oblíbeného svatého, kterému věříme a přes něj přeneseme prosbu na Boha, který je všemocný a nám vyhoví a nás vyslyší.

Roman71

Zřejmě těm věřícím někdo nevysvětlil, jak to mají dělat správně.
Bible k tomu dává úplně jasný pokyn:

„Ve všem dávejte své prosebné žádosti na vědomí Bohu modlitbou a úpěnlivou prosbou spolu s díkůvzdáním.“ (FILIPANŮM 4:6)

Nikde není ani zmínka o tom, že bychom se měli modlit k někomu jinému 🙂
Když Ježíš učil své následovníky vzorovou modlitbu, která je známá jako „Otčenáš“, už z prvních slov je jasné, ke komu se modlit 😉

led

Kapitán, Boh nie je svätý Boh je proste jeden jediný nezameniteľný Boh.
Svätí sú tí organizačne pod ním

hapiky

kapitán: Svatých je víc, třeba duch svatý.

hapiky

led: Když se jde přímo za „šéfem“, šance jsou větší, ne?

led

Hapiky, neviete ako sa hovorí: najvyšší pán je vrátnik, ten určuje ku komu máte ísť.
Šéf tvorí ideu a stratégiu. Na taktiku a bežnú prácu má podriadených.

anonym

a že je to nějaká práce poslouchat to nekonečné skuhrání věřících. „dej abych zítra udělal tu maturitu“ , „dej aby se do mě zamilovala Anežka Ohnicová“, „dej aby mě už zítra nebolel zub“ … jako bůh tohle poslouchat to musí být peklo

led

ešte „dej, aby na této stránce byl klid“

hapiky

marci1: No dobře, ale oroduj za nás není žádná konkrétní prosba, spíše věčně opakovaná zvyklost.

Edison

Tak v zásadě každá lidská činnost má svého patrona. Jeho prostřednictvím lidé pak prosí v souvislosti s příslušnou činností. Např. pocestní mají za patrona sv. Kryštofa, horníci sv. Barboru a další a další.