Avatar uživatele
cz

Proč se někdy říká; dej jí pánbu ječnou slámu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, gagaga, Kotja před 3774 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ahold

Nemá to být: dej jí Pán Bůh věčnou slávu ? 🙂

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

…„ječnou slámu“…? – neznám…
Ale znám – dej jí/jemu panbů věčnou slávu…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
štamgast

Ječnou slámu :D Mám z tebe záchvat smíchu :D snad věčnou slávu ne?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Dej jí pán bůj věčnou slávu, se říkávalo při úmrtí člověka.

Takže upravené rozloučení s umírajícím a slámou NESOUVISÍ se stavbou domu (škoda, že marci1 neuvedla odkaz).

V Dařbujánovi jde rovněž o nemocného, nikoliv o stavbu domu. Tato slova vyslovil Kuba, když byl Dařbuján nemocný atd.

Připomněla jsem si román Městečko Raňkov, v němž jsou slova Dej mu Pánbů ječnou slámu a ovesnou. Tato sláma byla měkčí a kratší než pšeničná, a proto se dávala na vůz, když se mrtvý odvážel na hřbitov. Přáli mu, aby se mrtvému dobře odpočívalo …

Doplňuji:
Je to vlastně náhrada za slova: " Odpočinutí lehké dej mu, ó Pane, a světlo věčné ať mu svítí, ať odpočívá ve svatém pokoji. Amen".

Další v diskuzi.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Také jsem se s tímto už setkala, i v pohádce Dařbuján a Pandrhola. Ječná sláma má oproti ostatním slámám výrazně světlejší barvu a hůře nabírá vlhkost. Možná proto byla kdysi brána jako něco „cenného“ a lidé si přáli „dej jí pánbůh ječnou slámu“. Balíky ječné slámy se používaly hlavně při stavbě slaměných domů ( zde je ta výhoda, že hůře nabírá vlhkost ).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lili Marlene

Žeby to psal pan Kaplan? :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cz

Je to i na síti;
„Když oni už u Pandrholy doktoři byli ..... “
„A co říkali?“
„Krčili rameny!“
„Tak mu dej Pánbu ječnou slámu!“ ušklíbl se Kuba a podruhé chtěl přirazit dveře. Děvečka mu však v samém zoufalství strčila dřevák mezi veřeje:
„Já Vás musím přivést, sic budu od Pandrholky bita!“

před 3772 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cz

Aha… ječmen-sláma-obilí… ale fakt jsem to četl v komentech na novinkách a v pohádce o pandrholovi.

před 3774 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Někdo neslyšel, takže slova nexistují. . Stejně v Dařbujánovi se nepíše o stavbě domu ze slámy … marnost, marnost, marnost, někde ale nevadí … 🙂

před 3773 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Jiný zvyk, při němž se používala sláma.

Protože zhotovení rakve nějaký čas trvalo, bylo připravené tělo přeneseno na lavici nebo na stůl, kde se otočilo nohama k východu.

Nebožtík byl obvykle podložen slámou, která se pak spalovala, nebo se vynášela na hnůj.

před 3773 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad štamgast, když něco neznáte, proč se vysmíváte. Směje se někdo vašim otázkám?

před 3773 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek