cz

Proč se někdy říká; dej jí pánbu ječnou slámu?

Nejlepší odpověď
ahold

Nemá to být: dej jí Pán Bůh věčnou slávu ? 🙂

Další odpovědi
anonym

…„ječnou slámu“…? – neznám…
Ale znám – dej jí/jemu panbů věčnou slávu…
😉

štamgast

Ječnou slámu :D Mám z tebe záchvat smíchu :D snad věčnou slávu ne?

annas

Dej jí pán bůj věčnou slávu, se říkávalo při úmrtí člověka.

Takže upravené rozloučení s umírajícím a slámou NESOUVISÍ se stavbou domu (škoda, že marci1 neuvedla odkaz).

V Dařbujánovi jde rovněž o nemocného, nikoliv o stavbu domu. Tato slova vyslovil Kuba, když byl Dařbuján nemocný atd.

Připomněla jsem si román Městečko Raňkov, v němž jsou slova Dej mu Pánbů ječnou slámu a ovesnou. Tato sláma byla měkčí a kratší než pšeničná, a proto se dávala na vůz, když se mrtvý odvážel na hřbitov. Přáli mu, aby se mrtvému dobře odpočívalo …

Doplňuji:
Je to vlastně náhrada za slova: " Odpočinutí lehké dej mu, ó Pane, a světlo věčné ať mu svítí, ať odpočívá ve svatém pokoji. Amen".

Další v diskuzi.

marci1

Také jsem se s tímto už setkala, i v pohádce Dařbuján a Pandrhola. Ječná sláma má oproti ostatním slámám výrazně světlejší barvu a hůře nabírá vlhkost. Možná proto byla kdysi brána jako něco „cenného“ a lidé si přáli „dej jí pánbůh ječnou slámu“. Balíky ječné slámy se používaly hlavně při stavbě slaměných domů ( zde je ta výhoda, že hůře nabírá vlhkost ).

Lili Marlene

Žeby to psal pan Kaplan? :)

cz

Je to i na síti;
„Když oni už u Pandrholy doktoři byli ..... “
„A co říkali?“
„Krčili rameny!“
„Tak mu dej Pánbu ječnou slámu!“ ušklíbl se Kuba a podruhé chtěl přirazit dveře. Děvečka mu však v samém zoufalství strčila dřevák mezi veřeje:
„Já Vás musím přivést, sic budu od Pandrholky bita!“

cz

Aha… ječmen-sláma-obilí… ale fakt jsem to četl v komentech na novinkách a v pohádce o pandrholovi.

annas

Někdo neslyšel, takže slova nexistují. . Stejně v Dařbujánovi se nepíše o stavbě domu ze slámy … marnost, marnost, marnost, někde ale nevadí … 🙂

annas

Jiný zvyk, při němž se používala sláma.

Protože zhotovení rakve nějaký čas trvalo, bylo připravené tělo přeneseno na lavici nebo na stůl, kde se otočilo nohama k východu.

Nebožtík byl obvykle podložen slámou, která se pak spalovala, nebo se vynášela na hnůj.

annas

Ad štamgast, když něco neznáte, proč se vysmíváte. Směje se někdo vašim otázkám?