paul1

Proč se největšímu jezeru v Asii říká Kaspické moře?

Nejlepší odpověď
annas

"Kaspické moře není mořem v pravém slova smyslu, neboť není součástí světového oceánu – z tohoto hlediska je to slané jezero, podobně jako např. Mrtvé moře.

Geologicky se nicméně jedná o část někdejšího oceánu, která od něj byla oddělena vyzdvižením pevniny. Dno nejhlubších částí Kaspického moře má proto charakter oceánské kůry, čímž se liší od běžných kontinentálních je­zer.

Je Kaspické moře opravdu moře, nebo spíš jezero? Více než dvacet let se na tom nemohla shodnout pětice zemí, jejichž břehy omývá. Nyní se Ázerbájdžán, Rusko, Írán, Kazachstán a Turkmenistán dohodly a podle Rádia Svobodná Evropa došly k závěru, že jde o moře. Na dohodě závisel způsob, jakým si země rozdělí nerostné bohatství, které Kaspické moře ukrývá.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/kaspic­ke-more-dohoda-rusko-kazachstan-azerbajdzan-iran-turkmenistan.A180812_132­539_zahranicni_kha

--
Rovněž najdete odopvěď v archivu, podobné otázky zde již byly.

Další odpovědi
Kepler

Asi proto, že je tak velké a že je slané. „Moře“ je geografický pojem a ti, co je takto pojmenovali si s tím zjevně hlavu nelámali. Podivnější se mi zdá název Mrtvé moře.

Edison

Keplere, Mrtvé je Mrtvé, protože tam toho asi fak moc něžije, vzhledem k jeho vysoké slanosti.

Kepler

Jasně, ale podivuju se nad tím „moře“.