dust8

Proč se nedělají vodovodní potrubí z nerez oceli, když by to maximalizovalo jejich životnost a minimalizovalo nečistoty?

Nevím z jakých materiálů se obvykle dělají, ale asi to není ideální, protože se do vody dostávají částečky rzi atp.? S nerezí by se to minimalizovalo nebo ne?
Vím to moc dobře, že když si delší dobu nevyčistím kelíkem, který mám na vodu pro vyplachování úst při čištění zubů, že když jej pak vyčistím papírovým kapesníkem, tak je na něm hnědý maglajz, který se ve vodě usazuje.

Nejlepší odpověď
Arne1

Třebas proto, že nerez není materiál vhodný k mechanickému ohýbání. A trubky se při instalaci ohýbají hodně. Proto se dnes používají plastové, které pochopitelně nerezaví. Dříve se používaly olověné, které také nerezavěly.

Další odpovědi
Edison

CENA materiálu, CENA zpracování. A nakonec… je třeba si uvědomit, co všechno nerezové oceli jsou…

zjentek

„Hnědý maglajz“ nemá s materiálem potrubí často co dělat, může být i bakteriálního původu, anebo nějakej humus… https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Humus …doporučuji umejt čas od času kelímek normálně vodou za asistence houbičky s kapkou jaru. Hnědý maglajz si pak můžeš papírovým kapesníčkem utírat úplně jinde, jenže i TAM bude dobrý použít čas od času taky vodu!

(Ty máš ještě zuby?)

mosoj

Vodovodní veřejné řády jsou staré více jak 100 let. Většinou jsou z litiny, která koroduje. Není se tedy co divit , že ve vodě se objevuje rez, zejména při nějaké manipulaci s řádem.

Nevím proč se nepoužívá nerez, ale cenou to asi nebude. Spíše nevhodné mechanické vlastnosti.

Nedávno v naší ulici prováděla vodohospodářská firma překlad velkého vodovodního řádu JS 125. Používala poplastované litinové potrubí z vnějšku i zevnitř. Potrubí bylo opatřeno násuvnými samosvornými spojkami!!. Tedy jednoduchá montáž.

Cena 1 ks 6 m trubky byla ± 1000 euro!!!!