Avatar uživatele
Kepler

Proč se nedělají u osobních aut jiné dveře než vyklápěcí podle nějakého pantu?

Vždycky to má nějaká omezení: otvírání doprava nebo doleva při parkování. Nebo křídla s pantem na střeše u supersportů. Proč ne posouvačky dopředu a dozadu?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? independent, aliendrone před 2271 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Arne1

  1. posuvné dveře jdou dat jen na určité tvary karoserie – prostě to musí být škatule.
  2. při nehodě se posuvné dveře zablokují snáze než dveře s panty.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Ford je dělá. Seat též a moc se mně to líbí.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ušel ventil

Peugeot 1007
https://www.go­ogle.cz/search?q=po­suvn%C3%A9+dve%­C5%99e+auto&tbm=is­ch&source=iu&ic­tx=1&fir=gW0UV­hxOFOicnM%253A%252C­LkdHnV1EI0QW2M%252C_­&usg=__2vDW38rh­Mr27XNxSCcMi0Zd-OEc%3D&sa=X&v­ed=0ahUKEwjLzeX­gq8nYAhUF_iwKHSpkCmcQ9QE­IQTAD#imgrc=4oCz-AuZLrh1WM:
Ford B Max -
https://www.go­ogle.cz/search?q=po­suvn%C3%A9+dve%­C5%99e+auto&tbm=is­ch&source=iu&ic­tx=1&fir=gW0UV­hxOFOicnM%253A%252C­LkdHnV1EI0QW2M%252C_­&usg=__2vDW38rh­Mr27XNxSCcMi0Zd-OEc%3D&sa=X&v­ed=0ahUKEwjLzeX­gq8nYAhUF_iwKHSpkCmcQ9QE­IQTAD#imgrc=GOR­BFBUbYfssEM:
je jich více , přední asi jen u toho pažouta

Upravil/a: Ušel ventil

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Nevím to jistě, ale můj tip je, že to souvisí s bezpečností. Přeci jen u pousvných dveří stačí velice mírná deformace vodící koleje a už je neotevřeš. Což se mi jeví poněkud nevýhodné, když po bouračce auto začne třeba hořet… a vůbec. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Jiné otvírání – to jsou snad jen šoupačky. Na to potřebuješ mít na karosérii rovné místo pro posuv. Takže se to dělá snad jen u krabicovitých aut, zatímco u běžných osobních se volí karosérie spíše tak aby byla líbivá a vypadala aerodynamicky – někdy možná i tak aby aerodynamická byla. U řekněme „sedanu“ čtyř či pětidvéřového: pro posuv není prostor. Přední dopředu nešoupneš, je tam již zkosení pro motor, na šířku už se to úží. Dozadu je také nešoupneš, zablokoval bys zadní dveře. Se zadními dveřmi je to prakticky to samé, dozadu se vůz snižuje a zužuje, dopředu by blokoval přední dveře.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Gestas

Sporťáky mají dveře výklopné nahoru.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Existují také auta, které nemají žádné dveře, třeba Kaipan.
Vyrábělo se auto Zündapp Janus, které nemělo dveře na bocích, ale vpředu a vzadu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mzm

Hlavně ty posunovačky budou komplikovanější a dražší, To je podle mě důvod.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

Takže, já jsem obdivoval pouze Forda a žádné kolejnice v prostoru dveří tam nebyly. Dveře se nejprve mírně od karoserie odklopí a potom odsunou dozadu, pomocí systému pák.
Tím že kopírují tvar karoserie, není nutné aby bylo auto hranaté.

před 2270 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Dochy: no jo, to snížení karosérie. Vodicí lišty by se sice daly dát i níž po stranách motorového prostoru,ale neuvědomil jsem si, že by překážely při nastupování. Tak by se musely dát jen koženkové shrnovačky 🙂

před 2270 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

alien: to asi nebude ono. Malinko se ti zkřiví kastle a klasické dveře taky neotevřeš. Kromě toho supermani rozbijí sklo pěstí, ne?

před 2271 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

No divil by ses, já už viděl hodně zmuchlaných aut, ačkový i béčkový sloupek zaražený o 30 čísel dovnitř – a PŘESTO šlo dveře otevřít (neříkám že to jde vždy)- ale hádat se kvůli tomu nebudu, jen tipuju a opravdu to nevím jistě. :D

Pěstí rozbíjí skla žabaři (jako třeba můj slabší neschopný brácha Terminátor), frajeři jako aliendrone to odzkoušeli hlavou – na čelním skle. Teď už ti jistě mnoho „záhad“ dává větší smysl, ne? ;) :D :D

před 2271 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ventile, ale čtyřdvéřáky, o které mi jde, to nemají!

před 2271 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Gestas: čti taky doplnění otázky.

před 2271 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

mosoj: vím, třeba Seat Alhambra. Ale ani ten nemá přední dveře posuvné.

před 2271 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek