Lucy K. (J.)

Proč se neandrtálec nazývá neandrtálec?

prosím, je to důležité!!!

Nejlepší odpověď
quentos

isteron: ale „nepáše“ … neandertálec je od německého slova Tal (údolí), k vloženému „h“ tedy absolutně není důvod. Ono údolí se jmenuje Neandertal a leží v německé spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko. Pozůstatky tohoto typu člověka se tam v r. 1856 poprvé našly, proto je po tomto údolí pojmenován.

Zdroj: http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ne­andertal

Další odpovědi
isteron

Meno dostal podľa miesta nálezu, kde sa našla kostra. Ale páše sa to Neanderthale.
Doplňuji:
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Clo­vek_neandert%C3%A1lsky

Děda Louda

Neandertálec (Homo neanderthalensis, nebo Homo sapiens neanderthalensis) je předvěká forma člověka řazená buď do druhu Homo sapiens, nebo vyčleňovaná jako samostatný druh. Jeho ostatky byly vůbec prvními prozkoumanými fosíliemi pravěkého člověka se zveřejněnými výsledky.

První lebky neandertálců byly objeveny v belgické lokalitě Engis roku 1829 a ve Forbesově lomu v Gibraltaru roku 1848. Tyto nálezy však byly uloženy v muzeích a proto je často za první lokalitu nálezu kosterních pozůstatků mylně považováno údolí Neandertal nedaleko Düsseldorfu, ze kterého byl odvozen i název této vývojové větve.

V údolí Neanderthal objevil při jedné ze svých procházek profesor Carl Fuhlrott roku 1856 dělníky vyhazující při práci v kamenolomu zbytky lidské kostry. Opatrně nález co nejvíce zkompletoval a prozkoumal. Jeho závěr byl pro tehdejší svět šokující a nepřijatelný. „Fosilní předvěký člověk neexistuje!“ prohlašovali Fuhlrottovi odpůrci a vědecké autority té doby v čele s G. Cuvierem. Až Darwinova teorie evoluční biologie roku 1859 a další nálezy daly nakonec za pravdu Fuhlrottovi.

Vypůjčeno od tety Wiki

manon

quentos: isteron zřejmě správně uvádí starý název místa nálezu – netvrdí, že se neandertálec píše neanderthalec. (A že páše, místo píše, no hlavně že nepíče – komu se to nestalo, ať hodí kamenem…)