Klára K.

Proč se na Velikonoce musí holky šlehat pomlázkou? Jak to vzniklo?

A proč se šlehají zrovna holky?Vím, že týden před Velikonocemi se mají šlehat kluci, ale proč se to nechytlo?

Nejlepší odpověď
annas

Další odppvědi v archívu. Vložila jsem tehdy odpověď včetně odkazu.

Pomlázka je svazek různého počtu vrbových proutků spletených tradičním způsobem a ozdobených barevnými pentlemi. Její počátky sahají minimálně do středověku, kdy se o ní zmiňuje pražský kazatel Konrád Waldhauser, žijící ve 14. století. Slovo pomlázka vzniklo pravděpodobně od slova pomlazovat a šlehání dívek má symbolizovat předání svěžesti mladých jarních prutů. V Česku a na Slovensku má pomlázka mnoho jmenných ekvivalentů podle regionální závislosti: dynovačka, binovačka, hodovačka, karabáč, koleda, mrskačka, šlehačka, šmerkust, tatar, žíla a mnoho dalších.

Podle historika a publicisty Vlastimila Vondrušky jde o typický příklad toho, jak se pod nánosem křesťanství uchovaly ozvěny pohanských rituálů a symbolů. Ve středověku její užívání prý církevní preláti odsuzovali jako pohanství. Teprve když se jim to nepodařilo, snažili se celé věci dát křesťanský smysl. A tak se podle něj rozšířila doktrína, že na Velikonoce šlehá muž ženu proto, aby ji potrestal, že je hříšná a aby nemyslela na necudnosti. „Středověká a renesanční pomlázka byla zábava výhradně dospělých a byla značně nemravná. Tehdy totiž prosté ženy nenosily spodní prádlo. Chlapci jim vyhrnovali suknice, šlehali je a vyváděli s nimi i jiné kousky,“ vysvětlil Vondruška.

http://tema.no­vinky.cz/veli­konoce

Další odpovědi
iceT

http://www.roz­hlas.cz/zpravy/his­torie/_zprava/pom­lazka-je-pry-od-slova-pomladit-v-evrope-je-tato-tradice-spise-raritou--1194320
Velikonoční pondělí je v České republice spojeno s řadou lidových zvyků. Kořeny asi nejznámějšího z nich – pomlázky – sahají až do dávných pohanských dob. V Evropě je takzvaná mrskačka raritou, mají ji asi jenom Češi a Slováci.

„V tom lidovém prostředí se tvrdí, že pomlázka je od slova pomladit a že když dostaneme výprask tou zelenou větvičkou, tak bychom potom měli být celý rok až do dalších velikonočních pomlázek svěží,“ říká historička Valburga Vavřinová.

Původně se lidé vypláceli navzájem. Hospodář začal u své manželky a dětí a potom se to obrátilo, takže žena vymrskala hospodáře.

Velkonoční pomlázka je známá z pramenů od středověku a má víc podob. Jiná je na venkově, jiná ve městech a liší se i od západu na východ.

anonym

Vepište odpověď… Myslím si, že na Wikipedii se toho píše více než sama vím.

Zdroj: http://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Pomlázka