Proč se na školách neučí umění rétoriky?

Nejlepší odpověď
annas

Např. na MU v Brně na právnické fakultě se vyučuje předmět Rétorika. Rovněž na dalších fakultách a unvierzitách.

Na střední škole se praktikují tzv. rétorická cvičení (vlastně jde o mluvený referát) na různá témata. Podle dotazů na Odpovědích zřejmě i na základních školách žáci vystupuji před třídou s tzv. mluvním projevem.

Na správné vyjadřování i psaní by měli dbát nejen učitelé českého jazyka či jazyků. Každý se obratným řečníkem nestane, ale důležíté je správně se vyjadřovat, nepolykat koncovky nehuhňat apod. Když poslouchám přímé rozhovory, v rádiu či TV, je to někdy zoufalé … téměř za každým slovem zbytečné „vlastně“ a vsuvka „emmmm“ apod. Přitom jde o mluvčí různých organizací.

Další odpovědi
rigormortis

Protože nejsou na to učitelé, zákony, předpisy atd.
Pokud opravdu někdo bude chtít rétoriku učit, tak tomu musí obětovat většinu života a obrovské úsilí.
Zatím takový člověk není, možná bude…
Stejné je to s kritickým myšlením na školách.

anonym

Ale vyučuje – obvykle jako nepovinný předmět, např. na filosofických fakultách, na právech, dokonce i na MatFyz.

anonym

mowla, měl jsem namysli, řekněme, od 2. stupně základní školy nebo od středních škol. Na VŠ samozřejmostí je více věcí.
Neustále si kantoři stěžují na špatnou výslovnost, neumí číst, neumí oponovat a dát věcné argumenty.