Avatar uživatele
Zlatý

Proč se na Lenina stojí (stála?) fronta ?

Padlo to tady. Voloďu jsem viděl také, ale nemusel jsem stát ve čtyřstupu více než kilometrovou frontu. Cizince pustili přednostně. Jak je to v současnosti, nevím, ale myslím si, že ta fronta je tam stále.

Na Lenina se jezdili dívat lidé z celého SSSR, mnohdy tisíce kilometrů a potom museli vystát tu frontu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pouze z doslechu - v Moskvě jsem nebyl...
Na Lenina se museli (povinně) kouknout všichi turisté (cizinci i domácí) - proto ty fronty... Dokonce mi kamarád říkal, že průvodce odmítl doprovázet turisty, kteří se nebyli kouknout na ´vůdce´, kamkoli jinam (on se bláhově domníval, že bude-li nemocný první den, nebude muset tuhle anabázi absolvovat - musel, druhý den speciálně pro něj - jinak by musel zůstat po zbytek pobytu na hotelu)...
"Na Lenina se jezdili dívat lidé z celého SSSR" - prdlajs, lidi jezdili ´z venkova´ do Moskvy asi tak, jako my (tehdy) do USA... Lenin byl jen takovou ´daní´ za to, že se směli vůbec do Moskvy dostat...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

... a Klému jsi taky viděl?


Avatar uživatele
Zlatý

Byla jsem v mauzoleu, samozřejmě v období socialismu, měli jsme jeho návštěvu zahrnutou v programu, čekali jsme v zástupu nejméně hodinu, při vstupu jsme nesměli mít s sebou ani kabelku. . Všude kolem ochranka s namířenými zbraněmi.

Totiž než se zavedla přísnější ochranka, objevily se různé incidenty, byl rozbit sarkofág, výraz nenávisti k Leninovým činům.

Ale obecně platí, že Lenin stále "žije" a bude "žít" nadále. Zůstane v v mauzoleu, rozhodl Kreml.
Podle ruského zdroje
http://retrobazar.com/…
--
Většinu Rusů Lenin zajímá čím dál méně, jeho výročí si připomínají komunisté. . Revolucionáře, který se podílel na násilí, už mladí neberou atd.

"Profesor Alexandr Djukov si myslí, že Lenin by měl zůstat v mauzoleu. "Věřím, že by Lenin měl zůstat, kde je, a že všechny ulice a továrny, které získaly svá jména v éře SSSR, by si je měly uchovat. To je aspoň základní respekt k naší minulosti," řekl Djukov"

Jiní věří, že " právě vůdce bolševiků zavedl zemi na cestu pokroku a spravedlnosti, a podle šesti procent dotázaných Leninovy ideály "budou stále osvětlovat lidstvu cestu do lepší budoucnosti"."

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/…

http://www.novinky.cz/…

V současnosti "ruské cestovní kanceláře připravují pro čínské klienty speciální nabídku, jejíž součástí bude návštěva míst spojených s ruskou komunistickou stranou a jejím někdejším vůdcem Vladimirem Uljanovem." píří Lidovky.


Avatar uživatele
Zlatý

Asi před třemi lety jsem narazil na informaci,že je Mauzoleum uzavřeno.
Z technických důvodů.
Později vyšlo najevo,že zcela opilí - jak to v zemi,kde zítra znamená včera bývá - tedy na plech sežraní funkcionáři dávali Velikánovi,který měl bůhvíjaké výročí hobla a přetrhli ho.
-------------------
Jinak - vystavovat vycpaného masového vraha,to se může stát jen tam.
A ta fronta?
Je to v Rusku!!..............není se čemu se divit..........


Avatar uživatele
Stříbrný

Na Lenina netuším, neměl jsem zatím to štěstí, ale manželka byla v zemi, kde zítra již znamená včera v r. 1987 vlakem družby a někde u Leningradu jim ukazovali stoh sena, ve kterém Lenin přespal první noc po svém návratu do Ruska. Stoh byl pod skleněným přístřeškem, stáli u něj pionýři a to seno stále vonělo!


Avatar uživatele
Zlatý

Cizinci si mysleli, že u Maus Oleum je benzín zadarmo.


Avatar uživatele
Bronzový

Nejen z doslechu - v Moskvě jsem byl (a ne jenom tam).
Že by se na Lenina museli povinně kouknout všichni turisté je blbost. Já jsem ho neviděl a nikdo mě nenutil, ani "nepoňoukal". Žádnou kilometrovou frontu s lidmi ve čtyřstupech jsem tam rovněž neviděl, i když fronta tam byla. Nijak jsem to tehdy nezkoumal, zájem jsem neprojevil a čas jsem využil jinak. Myslím si, že pro řadu lidí to byla taková atrakce. Kdybych měl víc času, asi bych se šel rovněž podívat. A nebylo by to z důvodu obdivu nebo zvláštních sympatii k tomuto člověku, i když svoje místo v historii bezesporu má.


Avatar uživatele
Zlatý

Zázrak balzamovacieho umenia Voloďu Iljiča som nevidela, napriek (dokonca oficiálnej) návšteve Moskvy. Veľa ľudí na Červenom námestí vo fronte som síce videla, ale stáli "ve čtyřstupu" na druhej strane oproti Mauzóleu, na otvorenie GUMu (obchodný dom).
Na druhej strane, máte pravdu, dodnes si ho, nielen v Rusku, mnohí vážia a radi mu prídu zložiť poklonu do Mauzólea. Určite aj mohutný predstaviteľ galského Obeliksa a novoobčan Ruskej federácie ho prišiel pozrieť (ale zjavne vo fronte nestál).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Typické. Nikdo tam, nebyl, ale ví všechno. Zejména gecco.
Nikdo mně nenutil. Ti kteří dali přednost volné samostatné projížďce po Moskvě to udělali a nikdo se o ně nestaral. Ano program, jsme měli, dokonce něco bylo velmi zajímavé a pěkné, jako státní cirkus a panoramatický obraz "Bitva u Borodina", světová výstava o chemii a pod. Kdo chtěl něco jiného šel sám a bez průvodce.
Taktéž v Kremlu jsem chodil sám, samozřejmě ve vymezených koridorech. Do hotelu jsem se vracel samostatně většinou v taxíku v kterýkoliv čas.

Mluvím o době kdy začínala perestrojka, která ve svém důsledku dovolila tu prasečinu, která je u nás dnes. Nicméně ti lidé kteří tam stáli tu frontu vám nic neudělali, jenom si vytrpěli své.

Avatar uživatele
Stříbrný

Agneta

"perestrojka, která ve svém důsledku dovolila tu prasečinu, která je u nás"

mosoji nepřeháněj, a jaké by to asi bylo, kdyby s tím ten Gorbačov nezačal, to by se zase lamentovalo jinak - a to víš jak - totiž jako před 1989:D
To si nevybereš, nikde na světě není dokonalé místo, jsou jen lepší a horší. Chtěl bys bydlet u východňárů na Ukrajině? Vždyť se ti nevede špatně, ale ty jsi dost pesimista - a bezdůvodně:D

Avatar uživatele
Zlatý

gecco

Mosoji - já byl na Ukrajině v 1982 (bylo mi 16) a v Kazachstánu v 1986 (bylo mi 20)...
Ne, nevím vše, ale vím dost na to, abych vám nevěřil ani informaci o tom, kolik je hodin...
___
Jste ´rusofil´ a cílený lhář.

Avatar uživatele
Stříbrný

Agneta

Hlada >>> ne benzín ale myší olej:DDD

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.