George25

Proč se na horách v zimě člověk opálí?

Zdravím vás všechny, mám dotaz čím je to způsobené, že se člověk na horách v zimě opálí? Jestli je to třeba tím, že je ve vyšší nadmořské výšce, tak slunečním paprskám nebrání tolik atmosféra, nebo se slunce jen odráží od sněhu? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď je v archivu. od ivzez

„Slunce přece opaluje a spaluje i v zimě, v mrazu.
Spálení hrozí dokonce více než v létě, protože se
slunce navíc odráží od sněhu.“

ttps://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pri-kolika-stupnich-zacne-slunce-opalovat

"Sluneční záření je ve vyšších nadmořských výškách intenzivnější,než v nížinách a jeho intenzita je ještě znásobena odrazem od sněhu!

Ochranu své pokožky při lyžování nebo zimní turistice byste tedy rozhodně neměli podceňovat."

Podobná odpověď je v odkazu

„Věděli jste, že slunce na horách je nebezpečnější, než opalování u moře?“

https://www.new­travel.cz/clan­ky/slunce-na-horach-je-nebezpecnejsi-nez-opalovani-u-more/

Další odpovědi
Kepler

Ve hře jsou oba faktory. Intenzita záření je tam tak silná, že bez ochranných brýlí hrozí sněžná slepota.

Edison

Proč by se neopálil? Sních odráží UV záření podobně, jako voda. Při koupání to až takovej problém není, ale při plavbě na malých lodích celekm zásadní.