dust8

Proč se na větších českých rybnících netvoří vlny různé velikosti jako na mořích, když je to taky voda?

Rád bych si zasurfoval na rybníku, kdyby byly vlny, ale asi to sladká voda neumí zařídit.

Odpovědi
Kelt

Voda je jedna věc, druhá věc je vítr, jeho teplota, rychlost proudění. A klidně můžeš surfovat i na rybníku, on i malý vítr dokáže rozjet prkno, že člověk nestíhá. Navíc pomocí nastavení plachty se dá jen i proti větru . A podle knihy Bubáci a hastrmani tě mohou tahat ryby.

Kepler

Vlny mmj. vznikají třením a tlakem větru na hladinu vody. Čím je plocha větší, tím větší máme vlny, vlivy se sčítají a mají na to mnohem víc času. Proto se netvoří vlnobití ve sklenici vody ani v rybníku, ale v Pacifiku mohou mít klidně i 10 m.

elkon

Zdá se, že jsi nechodil do školy.

Dochy

Vlny různé velikosti se dělají i na našich rybnících. Ale pokud jsou to vlny velikosti vhodné na surfování, rozhodně tu nebude na surfování vhodné počasí. A nemůže za to nízká slanost vody.
Vhodné vlny tvoří: vítr (ale musí být dost daleko), příboj (projev slapových jevů), stálé vodní proudy.
Na rybníce bohužel jen ten vítr, ale ten Ti zároveň zkazí chuť do vodních radovánek.

dust8

O přílivu a odlivu ani nemluvě.