Kelt

Proč se my jako stát nedržíme svého vzoru ve všem?

Byla doba, kdy byl Sovětský svaz náš vzor. Nyní je to USA. Jistě angličtina je jazyk číslo jedna. Zajímá mne jedna věc. Proč USA má ústavu skoro původní s nepatrnými změnami, rovněž zákony mají jednoznačně dané a my vydáváme každou chvíli nový občanský nebo trestní zákoník. Proč může New York s 15 miliony obyvateli spravovat jeden guvernér, ale vláda, senát atd, mi přijde jako hrozný nepoměr. V čem je ten rozdíl? Pouze v kurzu dolaru? Má na to někdo nějaký názor a odpoví? Děkuji,.
Doplňuji:
USA není můj vzor, řekl bych, že jsme tím směrem orientováni. Pouze kladu otázku. Pochopitelně že neznám všechny detaily a nemohu srovnávat. Proto se ptám.

Nejlepší odpověď
Drap

Neni to jen v kurzu dolaru. Problematika je velmi široká. Hodně je toho v myšlení lidí a v dobře fungujícím hospodářství.

Další odpovědi
led

„Proč se my jako stát nedržíme svého vzoru ve všem?“
Máme jiné historické kořeny, jiné myšlení, … ale nač mnoho slov, řeknu to jednodušší:
„My nejsme oni“

anonym

Mno – jen si to USA zase tak neidealizuj… A Ústavu – mimochodem, máme také stále skoro stejnou.
;-D
Stěžejní rozdíly jsou ale v jurisdikci – mají jiný (značně) právní systém, jenže tvá (s)myšlenka spočívá spíše v neznalosti – než že by měla nějaou oporu v realitě…

Pepa25

Divná otázka. USA není náš vzor. Pokud řekneme, že u nás je „pluratitní demokracie se svobodným trhem západního typu“, tak může být naší vzorem Německo nebo Rakousko. V oblasti práva to také dává smysl, protože historicky máme v podstatě rakouské právo, resp. před tím římské. Takže převzít ameriskou ústavu a „pak už nic neměnit“ nelze, protože máme jiný právní systém. Mimochodem z tvé otázky by vyplývalo, že právo USA je neměnné, což je naprostý nesmysl – jen ho každý den mění a dotváření rozhodnutí soudů (precedenty).