Michal Kole

Proč se musí zraněný kůň utratit?

Inspirovala mě tato otázka

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/musi-se-vzdy-utratit-dostihovy-kun-kdyz-si-zlomi-nohu

Nejlepší odpověď
ReHu

Jsou i případy, že nemusí. Sice už nezávodí, ale protože má kvalitní předpoklady pro chov, pokud lze, zranění se v rámci možností vyléčí a kůň se chová pro budoucí potomky.

Další odpovědi
kapka

Jde o to, jaké zranění máte na mysli. Nejspíš tedy zlomeninu nohy. V tom případě si musíte uvědomit, že kůň je většinu života na nohou a jen minimálně si lehá. Kromě toho, že je pro něj přirozené dlouho stát /nohy ho při tom nebolí jako nás lidi/, potřebuje nutně i pohyb, alespoň chůzi krokem. Toto všechno léčbu zlomeniny, která by měla být v klidu, dost podstatně vylučuje.
Pokud je nějaká šance na zahojení kosti, dají se použít závěsy, ve kterých je kůň zavěšen v boxu, aby noha nemusela nést jeho váhu. Mohou s tím být spojeny ale různé komplikace, právě pro nedostatek pohybu. Nehledě na psychické trauma koně, který ztratí možnost se pohybovat. Pohybovat, ne tvrdě dřít…
Hezky to bylo natočeno v českém seriálu O zvířatech a lidech, zde končila náročná a téměř beznadějná léčba zraněného dostihového koně happyendem, jak jinak. Jestli jste to viděl, tak kůň měl několik dní vysoké horečky.
Prostě kůň není pes nebo člověk, který si na pár týdnů „někam zaleze“ a počká, až noha sroste.
Nejsem veterinář, takže jsem Vám neodpověděla nejodborněji, jak by to šlo, ale snad to pro určitou představu bude stačit.

janek66

Je to opravdu tak,ač je to smutné ale když si kůň zlomí nohu nejlepší řešení je jeho utracení.Hlavně u zlomenin dlouhých kostí.Kůň si nelehne a potřebuje neustálý pohyb potřebný pro trávení a pohyb střev.Bez pohybu se přidávají střevní koliky a jiné problémy a nakonec by většinou musel být kůň stejně utracen a to v daleko větších bolestech než při prvotní zlomenině.

hanulka11

Jistě jak píše Rehu – ale mnozí chovatelé tvrdí, že kůň který žil pro závody a po zranění přestal /respektive musel přestat závodit/ .Ztratil smysl života-pro něj ztratil život smysl. Protože on byl zvyklý na tvrdé tréninky a určitý dril a nyní je s tím konec.

hanka R+

Asi proto aby netrpěl ne !!! ja bych ho utratila než bych ho vyděla trpět.....trpět by ho nechal nenom......***********