ModráHouska

Proč se musejí vlastnosti některých kovů vylepšovat slévání s jinými kovy?

Nejlepší odpověď
Drap

Aby v konečmé fázi měly požadované vlastnosti. Je to jakl když vaříš bramboračku. Vaříš ji sice z vody, ale po přidání několika přísad, koření a podobně má nakonec uplně jinou chuť a chutná i podstatně lépe než voda.

Další odpovědi
honza19hk

každý kov má své využití.Některé kovy v čistém stavu jsou pro průmysl nepoužitelné např surové železo-proto se z něj vyrábí ocel.
Tyto kovy bývají zpravidla křehké,měkké ,porovité a snadno podléhající oxidaci nebo korozi.Technologie úpravy kovů se jmenuje legování nebo slévání a použivá se při výrobě dané slitiny nebo oceli.
je to chem. proces zvyšování jejich kvality a mění se jejich složení např přidáním Cr,Mo,Si,Zn,O­s,Ni…Podle přidaného prvku se mění jejich tvrdost odolnost ale i použití, např CrNi se používá v potravinářství,che­mii,jídelnách atd…Je odolná vůči kyselinám i zásadám,nerezaví a to jen díky těmto prvkům.
viz tabulka ocelí:
10-konstruční stavební ocel-není zaručená pevnost
11– konstrukční ocel-zaručená pevnost
12-uhlíkové oceli – mají předepsaný obsah prvků hlavně C,P,S,Si
13– pružinová ocel
14-chromová ocel, nízkolegovaná chromem
15-molybdenová ocel
16-niklová ocel
17-CrNi oceli-tzv nerez.
18-prášková metalurgie
19-nástrojová ocel-nejtvrdší-obráběcí nástroje. Vysoký obsah uhlíku.
oceli třídy 14,15,16,18 a19 nejsou zpravidla svařitelné.

Některé kovy se také slévají-slitiny. To se dělá ze stejného důvodu protože např mě´d nelze legovat tak jako oceli. proto se míchá s zinkem nebo cínem(mosaz,bronz) je to zase kvůli jejímu použití např jako ložiskové kovy,
Další rozdíl je pak jestli to je tažené nebo lité-důležité hlavně pro obrábění.
Slitiny kovů: např mosaz,dural,ti­tanzinek,inco­nel,elektron…

Emefej

Jenom bych doplnil, že k vylepšování vlastností kovů se nepoužívají pouze jiné kovy, ale i řada nekovů, např. bor, uhlík, křemík, fosfor, síra, tellur atd.

Např. bor vylepšuje kalitelnost ocele, selen zlepšuje obrobitelnost mosazi, tellur zlepšuje mechanickou odolnost olova.

Zdroj: http://www.prvky­.com/periodic­ka-tabulka.html