jsemzvedavy

Proč se Most jmenuje Most?

Děkuju

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít archiv,.

Podrobné odpovědi zde
Byl v Mostě most?
Proč se to město tak jmenuje?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byl-v-moste-most

"Nejstarší pojmenování našeho města bylo Hněvin most, latinsky Pons Gnevin, v různě psaných podobách. Asi do 13. století zanikl název Hněvin a zůstal jen Most.

Název Hněvin vznikl podle mužského jména Hněva – Hněvín, dnes by to bylo Hněvův most.

Soustavu mostů, bez nichž by nebylo možné cestovat a obchodovat s tehdejším světem, tu tedy vlastnil jakýsi Hněva. Po něm se jmenuje i Hněvín, v minulosti zvaný i Zámecká hora. Na ní postavil Václav I. hrad v letech 1238–1248.! atd.

Další odpovědi
Drap

Podle Hněvova mostu přes řeku Bílinu. První písemná zmínka je v Kosmově kronice L.P 1040

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.