broula

Proč se mi změnila ikona ZIP při komprimaci souboru v počítači ze zipu na knihy?

Nejlepší odpověď
anonym

Ikona souboru závisí v případě platformy Windows v podstatě jen na tom jaký program máš zrovna nainstalovaný jako výchozí manipulátor se všemi soubory dané extenze zip …

Takže pokud máš nainstalovaný program WinRAR máš přirozeně jinou ikonu než kdybys používal program 7-Zip … a tak to platí ve windows obecně, pokud si místo Microsoft Office nainstaluješ kancelářský balík LibreOffice a Microsoft Office odebereš změní se ti příslušně ikona všech doc/xls/ppt souborů tak že bude korespondovat s programy LibreOffice které s nimi budou pracovat.

p.s. určitě není pravda že závisí na tom v jakém programu si zip vytvořil. Zip je prostě zip a je jedno v čem vzniknul, rozhodně to nijak neovlivňuje jakou bude mít na jiných počítačích ikonu 🙂

Další odpovědi
Hlada

Zřejmě byl zkomprimovaný programem RAR. Ten má v ikoně knihy.

Dochy

Na jednom počítači nebo jsi soubor přenesl? Na jednom počítači by to odpovídalo instalaci jiného zipovacího programu nebo změně asociací.

Dochy

ge0rge: Jedna poznámka: některé soubory mohou nést s sebou vlastní ikonku. Netuším, kde všude je možné vlastní ikonku narvat a netuším zda a případně jak by to šlo u zipu… Pak by záleželo na zipovacím nástroji… (ale je to nestandardní, a nevím, zda vůbec možné v některé z aktuálních verzi Win)

anonym

Za tuto připomínku ale děkuji protože mi připomněla jednu specifickou výjimku kdy i archiv souborů přeci
jen může mít nezvyklou ikonu přesto že má jinak uvnitř obvyklý formát. A sice archiv, který je tzv SFX (samo rozbalovací). Je to vlastně běžný archiv který je ale zapouzdřen uvnitř spustitelného EXE programu, a jako EXE pak nesou ikonu vlastní.
Svého času se SFX archivy zdály jako dobrý nápad, ale dnes už je jejich používání velmi nepraktické, z bezpečnostního hlediska nevhodné a v důsledku tedy už neobvyklé.

anonym

U zipu, rar, 7z, gz, bz, tar a obecně jakéhokoliv kompresního formátu kterých se dotaz týkal to možné není. Proto jsem o této okrajové možnosti nepsal 🙂

Nicméně ano je to pravda, velmi často si některé formáty nesou jakousi generovanou miniaturu v hlavičce souboru (jpeg, pdf, avi) a i kdyby ji v hlavičce neměly, samotné souborové manažery často umí generovat náhledovou ikonu podle obsahu souboru ve spolupráci s programy, které je umí zpracovat skrze jimi sdílené knihovny či api.

Vlastní ikonu typicky nese spustitelný soubor exe.

Miniaturizovaný náhled v hlavičce souboru na základě kterého může souborový manažer generovat ikonu pak nesou třeba formáty rastrové grafiky (např. jpeg), stránkové dokumenty (pdf, doc, odt), různé CAD formáty (např dwg), video formáty, atd atd … je to docela obvyklé. Tyto ikony si ale musí umět konkrétní souborový manažer z každého typu soboru umět vygenerovat na základě extrahovaných miniatur, a protože každý formát tuto miniaturu ukládá jiným způsobem vyžaduje to specifickou podporu pro každý takový datový formát jinak se zobrazují ikony výchozí vázané obecně na danou souborovou extenzi.