Kelt

Proč se mi zamlžují brýle, které nenosím?

Už do školních let nosím brýle a zvykl jsem si na to, že když vejdu ze studeného prostředí do teplé místnosti, brýle se orosí. Jenomže teď mám dvoje brýle, občas si je čistím takovým roztokem a ty brýle, které nemám na očích, mám v pouzdře v batohu. Ty v pouzdře mám na čtení, a na přesouvání se z bodu A do B mám zase jiné brýle. Pozoruji, že vždy, kdy přijdu a chci si vyměnit brýle a vezmu si brýle z pouzdra, tak zjišťuji, že jsou trochu zarosené a musím je čistit, ale ty, které mám na sobě jsou v pořádku, nejsou zarosené a dá se přes ně vidět. A přitom brýle, které nosím, byly vystaveny většímu teplotnímu šoku než brýle v pouzdře, tašce a pod. Pozorujete to také? (to se obracím k nositelům brýlí)? Děkuji

Odpovědi
mosoj

Nehledej vědu kde není. Pokud se ti brýle po vyndání z batohu orosí, tak jedině proto, že jsou z venku vytemperovány na nižší teplotu než je v místnosti!

V létě se ti to určitě nestává. To jsi jaksi opomněl podotknout!

Edison

Tento jev nepozoruji. Nosím většinou jedny brýle pořád. Investoval jsem a nechal si udělat jedy a pořádný.

Ale… není rozdíl v materiálu čoček? Co vrsvy na sklech? Výrobce čoček? Tak se můžou materiály čoček a vrstev lišit. Ale to, že se zamlžej i brýle v pouzdře je vcelku normální jev. Nejraje takovou roli jestli jsou brýle na nose, nebo v pouzdře. Všimni si, že i u elektroniky se doporučuje při prudkých přechodech prostředími před zapnutím nechat přístroj vytemperovat… odrosit.

K orosení stačí poměrně malý rozdíl teplot povrchu materiálu a prostředí.