Avatar uživatele
tanule

Proč se mi zablokovala brzda při smyku?

Mám nové auto, nemám najeto ani 5000 km. Je to Citroen C3. Před pár dny jsem jela na ledové a zasněžené cestě, potřebovala jsem se otočit na konci ulice, připojuje se tam vedlejší silnice. Zatočila jsem a chtěla potom zacouvat a otočit se. Při zatáčení ale auto dostalo trochu smyk, začalo trochu klouzat do strany. Co bylo ale divné je, že ztvrdnul brzdový pedál, nešel zmáčknout a začal fungovat až když jsem vypnula a zapnula motor. Nevíte čím to může být? To by asi dělat nemělo.. Co kdyby auto bylo ve větším kopci a začalo sjíždět pozpátku dolů.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Alesh před 1930 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

A na tu brzdu jsi šlapala těsně před tím než se to stalo? A když byl ten pedál tuhý, tak auto bylo zabrzděné nebo ne? Tak či tak to podle mě v pořádku není, já to tipuju na chybu a dokonce by mohla za určitých jiných okolností znamenat velký problém. Čili konzultoval bych to v servisu.
Jinak brzdy dnes u všech aut mají posilovač, který se při běžícím motoru „natlakovává“, když je ale motor chcíplý, tak stačí párkrát smáčknout brzdu a brzda ztvrdne v horní poloze a je strašně náročné pak peál smáčknout = zabrzdit. Totéž se děje v menší míře i za jízdy, pokud řidič několikrát za sebou hodně zabrzdí, prostě se ten posilovač nestíhá „natlakovat“. Ale předpokládám, že takhle se ta událost nestalo, že by byl motor chcíplý atd.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hlada

Jestli šlo o smyk do strany, tak to mohla být reakce systému ESP, jestli je jím vůz vybaven.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Navštiv servis, alespoň na konsultaci. Mohlo jít o zablokované ABS, nebo i normální stav funkce ABS. Kdyby se ti to stalo z kopce tak stejně víc nezabrzdíš. Brzdí ABS!! Nikdo zde neví jak se chová při normální činnosti ABS na C3.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
tanule

Na detaily už vám fakt nedokážu odpovědět. Jestli jsem zmáčkla spojku předtím, potom, kdy jsem zmáčkla brzdu, to si upřímně nepamatuji. Dneska jsem se o tom bavila ještě s kamarádem a došli jsme k tomu že je pravděpodobné, že mi auto chcíplo a tím pádem se prostě vypnul posilovač řízení. Já si totiž opravdu nejsem jistá jestli to auto chcíplo nebo ne. To si fakt nepamatuji a tu situaci jsem se na to nesoustředila. :) Auto je úplně nové a kontrolky žádné nesvítí. Kdyby bylo cokoliv s ABS, nebo jiným systémem, jsem si jistá že by mě na 100% upozornilo. V pondělí ale pro jistotu zavolám do servisu a zeptám se jich na to. :)

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

Jo, to ti prostě chcíplo a posilovač jsi „vyšlapala“, pak pedál ztvrdne a nejde skoro brzdit nebo musíš mít sílu v noze jako kráva. Jak si jen otočila klíčky zpátky, abys mohla startovat, ale auto bylo již chcíplé. po nastartování se ten posilovač znovu „nafoukal“ a brzdy fungovaly podle očekávání. Asi bych nikam ani nevolal, na 99 % to bude tohle a servis tě akorát pozve na prohlídku, kde nic nezjistí a akorát to zaplatíš.

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tanule

Já mám naštěstí fajn servis. :) Řekli mi v podstatě to samé a řekli že jezdit není nutné, pokud by se to nestalo znovu. Takže záhada vyřešena.

před 1926 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Hlado, to y se ale asi „nespravilo“ až restartováním auta… :-/

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hlada

Z popisu není jasné, co by se stalo, kdyby se rozjela. Např. na svahu drží asistent brzdu do rozjetí. Jestli je auto něčím takovým vybaveno, nevím. Jen tipuji.
Chtělo by to přečíst manuál, zajet někam na zasněženou plochu a zaklouzat si.

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Alesh mě přivedl na myšlenku: Mělas sešlápnutou spojku?? Jestli ne, nechcípl motor???

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

Jo, zapnutý rádio, motor neslyším… chcípne to a efekt, co jsem popsal je na světě. Tak se to molo stát. 😉

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Něco takovýho mám na mysli… Ono… jestli to klouzlo, tak se zastavila kola a jestli nebyla spojka, okamžitě stojí i motor. V zápalu „boje se situací“ člověk řeší problém, ale bez motoru. Problém s brzdou je na světě.

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

Však nejsme ve při… ani vepři, ne? 😉

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Jsem to taky potvrdil. Jen jsem chtěl upřesnit proces, ajk k tomu velmi snadno dojde… 😉

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

Nebo si řekne: „Jsem to ale pitomá blondýna, mají pravdu, reagovat již nemusím a ještě bych byl za blbku.“ 🙂

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Proč… Tohle se v „zápalu boje“ může stát každýmu… Skoro… 😉

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Zejména s vozem, který řidič ještě nemá tak úplně „v ruce“. Neměl bych to dámě za zlé.

před 1930 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tanule

Dala jsem tady otázku s tím že klidně můžu být za „blbou blondýnu“ :D ale kdybyste na ni takhle zareagovali, spíš by to vypovídalo o vaší inteligenci, než mojí.
Jinak máte pravdu, jsem čerstvá řidička, řidičák mám asi půl roku a auto taky. A čas od času se mi ještě stane že mi v nějaké stresové situaci chcípne. :)

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

Já tu holku žeru! 😉

před 1929 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tanule

Beru to jako kompliment. :D :)

před 1926 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek