Nick213

Proč se mi na fotce zobrazují různé barevné pixely?

Dobrý den, zakoupil jsem si zrcadlovku Nikon D3400 a při focení tmavých nebo černých objektů se mi po převedení fotek do PC a přiblížení fotografie různě zobrazují barevné pixely. Na obrázku, který jsem přiložil, jsem fotil baňku na stromečku (večer) a po přiblížení se mi tam opět objevil pixel jiné barvy než je baňka. Už si nevím rady. Vyzkoušel jsem jiné paměťové karty, ale marně.. problém stále přetrvává. Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
Roman71

Nicku, asi vás to nepotěší, ale pokud je takovýto pixel stále na stejném místě na různě barevných záběrech, může to být vada snímače. Zkuste kontaktovat prodejce, aby poslal fotoaparát do servisu a tam zjistí, jestli není například prach v objektivu. Potom by v rámci záruky (pokud je v záruce) bylo zapotřebí vyměnit snímač.

Zkuste ještě předtím, než kontaktujete prodejce a servis, vyfotit se stejným (popřípadě žádným) přiblížením několik barevně souvislých ploch a na počítači se podívejte, jestli je světlý bod na stejném místě, popřípadě jich není víc. Až budete mít dostatečnou jistotu, navštivte prodejce a pošlete přístroj do servisu (i s nafocenými snímky s vadou).

Další odpovědi
mosoj

Pokud se pixel objevuje stále na stejném místě, jedná se buď o nečistotu na snímači, nebo vadný pixel tzv. Hot pixel.
Odstranění nečistot jde provést snadno, buďto funkcí čištění snímače, nebo odejmutím objektivu a ofouknutím! čipu. Kvůli Hot pixelu se snímač nevyměňuje, ale provádí tzv. mapování senzoru, kterým se vadný pixel lokalizuje a vyřadí z provozu. Některé foťáky mají tuto funkci zabudovanou přímo v menu a lze to provést uživatelsky. Mapování snímače u foťáků, které tuto funkci nemají se provádí v servisu.

viz.
https://www.mi­lujemefotogra­fii.cz/necisto­ty-a-vadne-pixely

Pro zjištění zda se jedná o Hot pixel stačí vyfotit čistě černou plochu ( stačí zakrýt objektiv) a potom čistě bílou plochu ( kus bílého papíru). Pokud se při prohlížení takto pořízených snímků objeví tmavé, nebo bílé body, jedná se o Hot pixely.

Hlada

Pro doplnění přikládám odkaz na způsob pořízení zkušebních snímků.
Nejdřív je potřeba zjistit, zda jde jen o prach (zasahuje víc pixelů) nebo vadu jednoho pixelu snímače. Prach se dá snadno odstranit, vadný pixel vyžaduje zásah servisu.

Zdroj: https://www.fo­toradce.cz/cis­time-snimac-digitalni-zrcadlovky