cLeim

Proč se mi mlží okna zvenku u auta?

Děje se to jen při dešti když zapnu klimu a to jen někdy. Dám ofuk na přední sklo, boční ofuky nasměřují na boční skla a po chvilce se začnou okna u výdechu klimy zamlžovat zvenku.

Nejlepší odpověď
Kepler

Zamlžování skel zvenku je dáno kondenzací vlhkosti venkovního vzduchu na chladném povrchu skla. Je tedy celkem nesmysl podporovat to ještě klimou. Radši bych pro začátek dal teplý ofuk.

Další odpovědi
cukrar

Když prší, tak se okna zamlžují zvenku?
To snad ne, nebo jsem Vás nepochopil.

Dochy

Protože to s tou klimou přeháníš. Pokud je venku skoro 40 a ty ta okénka ochladíš na 20 tak se nediv.

Při 40°C se do vzduchu vejde 51g vody na 1m3. Pokud budu předpokládat 50% vlhkost pak je to 25g/m3. Při 20°C se do vzduchu vejde jen 17g/m3, co je nad to se zkrátka musí vysrážet, protože to ten vzduch „neudrží“

Těď jsem si všiml že mluvíš o dešti… Platí zhruba to samé, jen teplota venku bude trochu nižší, zato při dešti bude relativní vlhkost téměř 100% – důsledek: Při jakémkoli ochlazení se pára ze vzduchu bude srážet, takže pokud dáš vzduchu jakýkoli chladnější povrch, hned se začne rosit.