Avatar uživatele
Registrovaný

Proč se meteor, který letí atmosférou Země, rozžhavý do běla a svítí?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Protože se třením o vzduch v atmosféře zahřívá.
Doplňuji:
Díky rychlosti je tepla někdy tolik, že se i vypaří.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

tření vzduchu
Doplňuji:
(mimo zemi je vakuum)


Avatar uživatele
Pokročilý

Tření o vzduch je velmi zjednodušeně řečeno, tato příčina není tak úplně na místě, borec s wikipedie toho asi moc nenastudoval.
Probereme si stručně naší atmosféru. Dělí se na několik částí a to na:
Troposféru - spodní vrstva, kde se odehrávají meteorologické děje u jejíž horní hranice (cca 12 km) je teplota okolo -55°C.

Stratosféru - což je vrstva, ve které díky přítomnosti ozónu, teplota opět vzrůstá a zhruba v 50 km se zastaví zhruba na 0°C. Je to poměrně důležitá část atmosféry.

Mezosféru - jakýsi střed atmosféry ve kterém klesá teplota hluboko pod bod mrazu, u horní hranice až k -85°C, v letním období.

Termosféru - zde už se dostanu k odpovědi na otázku. Je část atmosféry, ve které teplota stoupá řádově do několika stovek °C. Jakmile se meteor letící vesmírem dostane do této části atmosféry, vlivem vysoké teploty, se začne rozžhavovat (hořet) až zcela shoří. Z povrchu se pak toto hoření projevuje po určitou chvíli rychlím oranžovým šípem, který občas protne oblohu. U větších meteorů je jasnost vyšší a jev se nazývá Bolid, v některých případech pak meteor zcela neshoří a v podobě menších úlomků dopadávají k zemi, v té chvíli už ale samozřejmě nesvítí, neboť vylétnou s termosféry do nižších, chladnějších vrstev. Z opravdu výjimečně velkými meteory, jejichž průlet termosférou jde vidět i za bílého dne se setkáváme opravdu zřídka, i tak si určitě každý vzpomene na případ z loňska v Rusku. Pro připomenutí video: https://www.youtube.com/…
Meteor v atmosféře explodoval, neboť se poměrně velký kus dostal až do mezosféry, kde tento rozžhavený kus meteoru prudce zmrzl. To taktéž vyvolalo nejen velmi silnou zvukovou vlnu, ale i samotný kouř, což je vlastně pouze mrak zmrzlé zkondenzované páry.

Exosféru - což je poslední a nejvyšší část atmosféry, kde mizí samotné molekuly vzduchu a teplo (kinetická energie) se již nemá na čem udržovat. Zde by jsme mohly narazit na první umělé družice s polární drahou letu nebo i známou a zároveň největší umělou družici, stanici ISS.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Fyzik

Nevím, názor dnb se mi nezdá. Položte kámen o nějakém rozumném průměru (centimetry, desítky centimetrů) do horké lázně (stovky stupňů) a intenzivně míchejte. Podle mě by trvalo sakra dlouho, než by se kámen celý roztavil. A doba, za kterou proletí meteoroid atmosférou, je zlomek vteřiny.

Avatar uživatele
Pokročilý

dnb

Jasně, vím na co narážíte, proto je to tření už jen takový doplněk, ale určitě ne, přímá odpověď. Kdyby ten meteor letěl stejnou rychlostí ve studeném vzduchu, určitě by nezačal hořet. Tudiž samotné tření nestačí k rozžhavení tohoto meteoru.

Avatar uživatele
Pokročilý

dnb

Ještě dodám, ne není to zlomek vteřiny. Průlet meteoru atmosférou trvá mnohdy i déle, samozřejmě záleží na tom, jakou rychlostí zrovna letí a taktéž samozřejmě na tom, v jakém sklonu. Šikmo může letět atmosférou i několik desítek vteřin, avšak pouze v případě že se jedná o větší kus, neboť malé kamínky se vypařují opravdu rychle, pak se nám zdá že proletěl rychle, jenže jeho existence mohla skončit i na samém vršku termosféry.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.