novel

Proč se mění rezonanční frekvence hrnku?

Zkuste naplnit hrnek horkou (vroucí) vodou, vytvořte vír lžičkou a poté lžičkou ťukejte do hrnku. S tím jak ustává víření se mění frekvence zvuku toho cinkání. Není to změnou objemu vody a není to změnou teploty. Čím to tedy je?

Nejlepší odpověď
cochee

Voda je prvek rezonance tlumící. Rezonuje pouze hmota hrnku a to ta netlumená, tj. která není ve styku s kapalinou. Vytvoříš-li vír, stoupne nepatrně úroveň hladiny u stěn hrnku a rezonanční soustava (hrnek-vzduch) se mění. Myslím si, že stejně by dopadl i pokus se studenou vodou, jen by se „frekvence cinkání“ měnila trošku jinak; pokus provádět se mi nechce.