Woozie__

Proč se mění barva oceli při zahřívání?

Chápu, že to je kvůli zvýšené teplotě, ale proč?

Nejlepší odpověď
Kelt

Jedná se o určitý zákon a sice vztah vlnové délky záření na teplotě. Nevím, jak se ten zákon přesně jmenuje, snad Wiennův vyzařovací zákon.

Další odpovědi
orwell

Při zahřívání látky je atomům látky dodávána energie a v důsledku toho přecházejí některé elektrony na dráhy vzdálenější jádru. Zde se však dlouho neudrží (jedná se o nestabilní stav) a přeskakují na dráhy původní, přičemž vyzařují fotony. Při vyšší teplotě vyzařují fotony o větší energii, tedy o kratší vlnové délce. Vlnová délka fotonů určuje barvu emitovaného světla, proto se při zvyšování teploty mění barva povrchu tělesa od tmavě červené, přes oranžovou, pak žlutou, až oslnivě modrobílou. Naše oko vnímá barvu odpovídající vlnové délce záření nejintenzívnější složky z vyzařovaného spektra, která se mění podle tzv. Wienova posunovacího zákona, viz

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Wien%C5%AF­v_posunovac%C3%AD_z%­C3%A1kon

http://www.tre­king.cz/astro­nomie/wienuv-zakon.htm

hapiky

I každý jedinec při zvýšené teplotě mění barvu.