setapouch

Proč se match a matchball vyslovují jinak?

Match se čte „meč“, ale matchball se čte „mečbol“… Znáte i jiná slova s podobným rozdílem?

Nejlepší odpověď
quentos

ad diskuze – on se totiž match čte „mač“ pouze v češtině. V angličtině je výslovnost slova „match“ stejná jak u zápasu (match), tak u zápalky (rovněž match) i ve složenině „matchball“ – všude tady se čte „a“ (tedy to první „a“) jako tzv. „široké e“.
A já už myslel, že narážíte na rozdílnou výslovnost samohlásky „a“ na začátku a na konci slova „matchball“, to už je trochu vyšší dívčí ;{)>
Ale jinak k druhému dílu otázky – ano, skutečně existují v angličtině (i jinde) slova, která se stejně píší, ale pokaždé jinak vyslovují (tzv. heteronyma). Tak např. „lead“ jako sloveso „vést“ se čte [líd], ale lead jako podst. jm. „olovo“ se čte [led]. Více o heteronymech zde http://en.wiki­pedia.org/wiki/He­teronym_(lingu­istics)
… a já už měl dojem (před doplněním otázky), že chcete zasvětit do pravidel čtení slov v angličtině – ta jsou totiž tak složitá, že se raději říká, že žádná nejsou :{D

Další odpovědi
Pepa25

Slovo matchball (spojeně jako jedno slovo) v angličtině IMHO neexistuje …

setapouch

quentos: ale nic z toho nevysvětluje rozdíl ve výslovnosti. Match znamená zápas v obou případech. Je to jako kdybychom třeba man a gentleman vyslovovali pokaždé jinak.

quentos

přečtěte si odpověď ještě jednou a pořádně. Match se čte [meč] v OBOU PŘÍPADECH. Jako „mač“ se čte pouze v češtině, protože jde o zprzněnou, „počeštěnou“ výslovnost.

setapouch

A na to se ptám: proč čteme mač a mečbol?

quentos

tak na to už je jediná odpověď – protože jsme si v češtině přejatou výslovnost holt blbě kodifikovali :{))>
možná je to tím, že „mač“ je stokrát používanější, cítíme ho už v češtině jako „zdomácnělé“ a uzpůsobili jsme mku českou výslovnost. Kdežto mečbol je pořád vnímáno jako cizí slovo, proto se dává přednost cizí výslovnosti. Jsou to jenom spekulace angličtináře, ale nemusel bych být tak úplně daleko od pravdy

setapouch

Cítím to podobně

setapouch

Ano, používá se match point. Ale to na věci nic nemění, v českých médiích se matchball a mečbol používá běžně.

setapouch

Achjo, …Match se čte „meč“… samozřejmě mělo být „mač“.