terry

Proč se masu napumpovanému vodou říká křehčené?

Nejlepší odpověď
tom004

Protože voda,která se do něj vpravuje obsahuje „zkřehčovadla“. Jsou to různé soli,které v masu urychlí proces zrání.Ale,zároveň zvyšují jeho váhu,bohužel pro nás.Dříve se používal např.: sanytr.

Další odpovědi
Damiana

Kopíruji svou odpověď z předchozí, podobné otázky.
Křehčené maso je termín pro výrobek z masa, které je v rámci zpracování napuštěno vodou se solí a fosfáty. Smyslem úpravy je zejména snížit výrobní náklady na kilogram výsledného masového produktu, protože voda, sůl i fosfáty jsou podstatně levnější než maso samotné. Takový výrobek bývá tímto způsobem běžně nastaven o více než 20 % a konzumentům, kteří zároveň jí i jiné potraviny s fosfáty (například tavené sýry), může způsobit odvápnění zubů a kostí a ohrozit tak jejich zdraví.
Samotné obohacování masa o vodu a soli je tradičním postupem změkčování tuhých mas, třeba při přípravě debrecínky, kde je skutečně hlavním smyslem výrobek změkčit. Při zkřehčování už tak měkkých mas – například kuřecích prsou, jde ovšem především o zisk prodejce.

Osobně raději „křehčím“ v kuchyni sama, ale kvalitním vínem nebo pivem. Ta šťáva potom!

quentos

předpokládám, že proto, že je skutečně křehčí než nenapumpované – tj. snadněji se rozpadá.