dust8

Proč se mají dávat kaktusy na zimu do chladna, když to jsou jinak teplomilné rostliny?

Nejlepší odpověď
annas

Není to tal jednoznačné.

"Některé rostliny si potřebují přes zimu odpočinout a dopřát si období vegetačního klidu. Mezi takové rostliny patří i některé druhy kaktusů. Jaké jim poskytnout podmínky pro správné přezimování.

„Musíme vycházet z toho, odkud konkrétní rostliny pocházejí a jaké mají ve své domovině podmínky,“ říká na úvod pan Chvosta, „máme například skupinu sukulentních rostlin pocházející z jižní Afriky, kde touto dobou probíhá vegetace, takže rostliny musíme udržet v co největším slunečním pohodlí, nejlépe na jižním okně, a musíme jim přes zimu dávat i zálivku. Jiné to ovšem bude u kaktusů, které jsou původem většinou ze Střední Ameriky, kde i za přirozených podmínek může docházet k nějakému tomu zimnímu spánku.“

V přírodě je spánek těchto rostlin vyvolán teplem, resp. vysokým žárem pouště a suchem, což v našich podmínkách napodobit nedokážeme, a tak je do spánku uvádíme naopak snížením teploty na pět až deset stupňů Celsia a naprostým suchem. „Když je chceme uvést do hlubokého spánku, můžeme využít pro rostliny běžně méně komfortní prostory, jako je temný sklep,“ vysvětluje expert, „ale pouze za podmínky, že kaktus opravdu hluboce spí a jeho metabolismus je zpomalený, tedy že rostlina neroste.“

„Pro správné zazimování exotických rostlin je skutečně nezbytně nutné zjistit, odkud přesně pochází a podle toho přizpůsobit podmínky,“ připomíná závěrem ještě jednou odborník."

https://hobby­.blesk.cz/cla­nek/hobby-jak-na-to/434641/pre­zimovani-kaktusu-ktere-potrebuji-teplo-a-ktere-naopak-zimu.html

Další zdroj
https://www.pro­zeny.cz/clanek/kak­tusy-v-zime-pri-spravne-peci-nasledne-krasne-pokvetou-28271

Další odpovědi
zjentek

Venkovní kaktusi v kořenáči uložím do chladu (zimní zahrada), abych je nenechal v ještě větším chladu, napospas mrazu a sněhu.