proč se magnetka otáčí severním pólem magnetky k severnímu zeměpisnému pólu?

Nejlepší odpověď
led

Upresním DěduLoudu.
Kompas ukazuje k magnetickému pólu ne k zemepisnému pólu
z wikipédie:
Magnetický pól se neustále posunuje, což je dáno změnami v zemském magnetickém poli. Poloha pólu každý den driftuje v elipsách asi o 40 m směrem k severu. V roce 2005 byla jeho poloha odhadnuta na 82°42′ severní šířky a 114°24′ západní délky. Magnetický pól na severní polokouli je ovšem z fyzikálního hlediska magnetickým pólem jižním.
Magnetický pól na jižní polokouli, v roce 2005 byla jeho poloha odhadnuta na 64°32′ jižní šířky a 137°52′ východní délky. Za rok se jeho poloha posune o cca 10–15 km na severovýchod.
Analogicky s pólem na severní polokouli je magnetický pól v Antarktidě magnetickým pólem severním.

Další odpovědi
Děda Louda

Patrně žiješ v bludu. Magnetka se k zemskému severnímu pólu magnetického pole otáčí vždy svým jižním pólem.

mosoj

Patrně vám šlo o to proč se magnetka takto vždy na směruje.
Je to tím, že vzájemné póly magnetu se odpuzují a opačné přitahují. Takže magnetka se z tohoto důvodu opavdu otočí svým jižním pólem k severu.
Doplňuji:
Přesněji k severnímu magnetickému pólu.